Gebelik Öncesi Yapılması Gereken 10 Test

Pek çok anne adayı bazı hastalıkları gebelik döneminde öğreniyor. Ancak bu süreçte ilaç kullanamadığı için tedaviyi erteliyor ve hastalık da ilerliyor. Oysa gebelik öncesinde yaptırılması gereken bazı testler anne adaylarının sağlık durumunu ortaya çıkarabilir. Daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için hamilelik öncesinde hangi testleri yaptırmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Hamilelik öncesinde vücudunuzu gebeliğe hazırlamak için bazı yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bu süreçte çeşitli analizler de yaptırmalısınız. Bu testlerin ve muayenelerin her biri büyük önem taşıdığından doktorunuz ile görüştüğünüzde bilgi alabilir ve testleri yaptırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Peki, gebelik öncesine mutlaka yaptırılması gereken testler hangileri? Sizler için tamamını aktarıyoruz. Ancak doktorunuz sizden bazı ekstra testler de isteyebilir. Bu durumda doktorunuzun isteklerini dikkate almalısınız.

Testleri hangi sağlık kuruluşunda yaptırmanız gerektiği konusunda da doktorunuza mutlaka danışın. Size bazı önerilerde bulunacaktır. Ayrıca bazı testler için aç karnına sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekebilir. Bu tür konularda da önceden bilgi almanızda fayda var.

Hamile Kalmadan Önce Yapilacak Testler

Hamile Kalmadan Önce Hangi Testler Yaptırılmalı?

1- Kan grubu testi (sizin ve eşinizin kan grubu testi yapılmalı)

2- Kan basıncı – tansiyon testi

3- Genital ultrasonografi

4- Tiroid – guart testi (TSH)

5- Tam kan – hemogram testi

6- Tam idrar testi

7- Vaginal ve servikal kültür testi (doktor tarafından gerek görülürse)

8- Pap smear testi

9- Jinekolojik muayene (ayrıntılı)

10- Hepatit B – sarılık toksoplazma testi