Bebeklere Bezelye Çorbası Tarifi

Bebek sağlığını bozmayan ve içinde herhangi bir zararlı besin bulunmayan bezelye çorbasını istediğiniz zaman bebeğinize sunulabilirsiniz. Tadının güzel olması sayesinde bebeğiniz bu besini severek yiyecektir. Dikkat etmeniz gereken püf nokta ise kullanacağınız bezelyelerin kesinlikle konserve olmaması gerekir. Mevsiminde taze bezelye kullanmaya özen gösterin.

Ek besine başlanıldığı günden itibaren bebeğe pek çok farklı gruptan besin takviyesi yapılabilir. Fakat annelerin bu konuda dikkat etmesi gereken unsurlar arasında bebeğin bünyesinin alışık olmadığı bu besinler karşısında sindirim zorluğu çekip çekmeyeceği yer alır. Bunun yanı sıra bebeğin kabız olma ihtimali de yüksektir. Uzmanlar tarafından önerilen ve tadının güzel olması sayesinde bebeklerin severek yediği bezelye çorbasını, siz de kendi bebeğinize gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.

Bezelye Çorbası

Bezelye Çorbasının Malzemeleri

  • 1 büyük çay bardağı taze bezelye
  • 1 adet küçük küçük doğranmış soğan
  • 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış dereotu
  • 1 tatlı kaşığı irmik
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 250 ml sıcak su

Bezelye Çorbası Hazırlanışı

Çorbanın iki türlü yapılışı bulunur. İsteğe göre su kaynadıktan sonra tüm malzemeleri içine atarak yapabilirsiniz.

İkinci yöntemde ise ilk olarak soğanı az yağda hafif bir şekilde çevirip üzerine su ekleyin. Su kaynayınca bezelye ve dereotunu içine katın. 10 dakika sonra ise irmiği ilave edin. Yumuşayıncaya kadar pişirin ve en son hafif ılıyınca ezin. Çorbanız hazır, bebeğinize afiyet olsun.