TSH Testi Nedir?

Vücut sağlığı bakımından son derece önemli organlardan biri de tiroiddir. Tiroid bezlerinin normal çalışıp çalışmadığı yapılan basit bir test ile anlaşılabilir. Bu test TSH testi olarak adlandırılır. Yetişkinlerden koldan alınan kan numunesi ile, bebeklerde ise topuktan alınan kan numunesi ile yapılan TSH testinde değerlere bağlı olarak kişiye tedavi uygulanabilir. Bu sayede salgıların ve hormonların vücutta normal bir seyre çekilmesi sağlanabilir.

TSH vücutta salgılanan bir hormondur. Bu hormonu salgılayan da beyinde yer alan hipofiz bezidir. TSH testi de kanda bulunan tiroid uyarıcı hormonun düzeyini ölçmek amacıyla yapılır. Çünkü TSH tiroid bezini uyararak T3 ile T4 olarak adlandırılan hormonların üretilmesini sağlar.

tsh testi nedir

TSH Düşüklüğü Nedenleri

Bu hormonun vücutta düşük olması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. En yaygın TSH düşüklüğü nedeni Graves adı verilen rahatsızlıktır. Aynı zamanda aşırı aktif olan tiroid bezi de TSH düşüklüğünü beraberinde getirebilir. Çoğu zaman tiroid bezinin yetersiz çalışması nedeniyle çok fazla ilaç kullanımı da TSH düşüklüğüne neden olabilir. Beyinde yer alan hipofiz bezinin zarar görmesi ve yeterinde TSH üretememesi de düşüklük nedenleri arasında yer alır. Hamileliğin ilk üç ayında da düşüklük gözlemlenebilir.

TSH Neden Yükselir?

Vücutta yer alan TSH hormonu bazen olması gerekenden çok daha yüksek düzeylere çıkabilir. Bu durum çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

TSH yüksekliği belirtileri yorgunluk, üşüme, soğuk havaya çıkamama, unutkanlık, halsizlik, uykusuzluk, kas ve eklem ağrıları olarak sıralanabilir. En yaygın görülen Yüksek TSH nedenleri şöyledir:

  • Tiroid bezinin yetersiz çalışması
  • Tiroid bezinin yetersiz çalışması nedeniyle görülen tedavide yeteri miktarda hormon ilacı almamak
  • Fazla miktarda TSH üreten hipofiz bezi tümörü

tsh testi nasil yapilir

Normal TSH Değerleri Nelerdir?

Yetişkinler için normal TSH değerleri: 0.4 - 4.2 mcU/mL arasında

Çocuklar için normal TSH değerleri:  0.7 - 6.4 mcU/mL arasında

Yeni doğan bebekler için normal TSH değerleri: 1 - 39 mcU/mL arasında