Stres Hamile Kalmayı Engeller mi?

Size gerçekleştirmeniz mümkün olmayan önerilerde bulunmuyor; “asla stres yaşamayın” demiyoruz. Çünkü bunun mümkün olmadığını biliyoruz. Ancak hamile kalmak istiyorsanız stresten etkilenme düzeyinizi minimuma indirgemeniz, bir diğer deyişle stresle baş etmeyi öğrenmeniz şart! Çünkü hayatın bir parçası olarak görüp önemsemediğinizi stres maalesef hamile kalmanızı engelleyebilir.

Yıllarca bebek sahibi olma hayali kuran ancak gerçekleşmeyince, bu hayalinden vazgeçtiği zaman hamile kalan kadınların öykülerini mutlaka sizler de duymuşsunuzdur. Bu durumda olan binlerce kadının olması aslında dolaylı yoldan da olsa stres hamile kalmayı engeller mi sorusunun yanıtı oluyor. Maalesef stres hamile kalmayı zorlaştırmaktan çok daha fazlasını yapıyor, gebeliği önlüyor.

Stres Hamile Kalmayı Engeller mi

Kısırlık Kentlerde Neden Daha Fazla?

Yapılan son araştırmalar kent kadınlarında kırsal kesimde yaşayan kadınlara nazaran daha fazla infertilite (kısırlık) görüldüğünü ortaya koyuyor. Bunun nedeni olarak da stresli bir yaşam sürmek gösteriliyor. Ayrıca kentlerde yaşayan kadınların kariyer amacıyla anne olma hayalini uzun yıllar ertelemesi ve 40’lı yaşlarda da biyolojik saat nedeniyle hamile kalma olasılığının düşmesi de nedenler arasında gösteriliyor.

Herhangi bir kadının ya da erkeğin yaşamını stresten tamamen arındırmak mümkün mü? Hayır. Bu yüzden uzmanların önerisi stres ile baş etmeyi öğrenmek yönünde oluyor. Kadınlar yapıları gereği daha duygusal ve daha ince düşünce yapısına sahip olduğundan erkeklerden daha fazla stres yaşayabiliyor. Bu yüzden özellikle kadınların stresle nasıl baş edeceğini öğrenmesi şart! Bu sayede hamile kalma olasılığı da güçlenecektir.

gebe kalamama stresi

Stres, Anne Olmanızı Önleyebilir!

Stresli, gergin, karamsar ve umutsuz bir yaşam sürmek hamile kalmanızı neredeyse imkansız hale getirebilir. İlginç olan ise şu; uzun süre hamile kalamamış olmanız da hamile kalmanızı engelleyebilir. Çünkü anne olmak hayalini çok güçlü yaşayanlar, bu hayal gerçekleşmediğinde, her ayın sonunda yani regl döneminde bir hayal kırıklığı yaşıyor. Beklentinin gerçekleşmemiş olması beraberinde üzüntü ve stresi de getiriyor. İşte bu durumda kadınların hamile kalmasını engelleyen asıl neden çok yoğun yaşanan hamile kalma isteği oluyor.

Uzmanlar bu denli güçlü bir anne olma hayali yaşayan kadınların mutlaka terapi alması gerektiğini vurgular. Terapi elbette anne olma hayalinizden vazgeçmenizi sağlamayacak. Sadece bu hayaliniz gerçekleşse de, gerçekleşmese de günlük hayatınızın ve psikolojinizin bu hayalinizden olumsuz etkilenmesini önleyecek. Sonuç olarak hayaliniz strese dönüşmeyecek ve anne olma olasılığınız artacak.

stresten hamile kalamama

Ayrıca çevrenizde konuyla ilgili can sıkıcı yorumlar yapan kişiler bulunuyorsa, onlarla görüşmelerinizi de seyrekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra iş yaşamınızda strese kaynağı olan tüm faktörlerden kendinizi mümkün olduğunca arındırabilirsiniz. Bu sayede psikolojinizin anne olmanıza engel olmasının da önüne geçmiş olacaksınız.