Baba Adayı da Sigarayı Bırakmalı

Sigara hayatınızı her açıdan olumsuz yönde etkiliyor. Buna karşın halen bu alışkanlığınız ile vedalaşamamış olabilirsiniz. Fakat bir bebek sahibi olmak istiyorsanız, artık sigarayı bırakmak için çok daha etkin bir nedeniniz var demektir. Çünkü sigara anne karnındayken dahi bebeği olumsuz yönde etkilemeye başlıyor ve sağlığına geri dönüşü olmayan zarar veriyor.

Eğer bebek hayalleri kuruyorsanız ya da yakın zamanda baba olacaksanız ilk işiniz sigarayı bırakmak olmalı. Genellikle annenin sigara içmemesi gerektiği üzerine konuşulur. Oysa babanın da en az anne kadar bu konuda iradeli olması ve sigara içmemesi gerekiyor. Çünkü sigara hem baba olmanızı engelleyebilir hem de bebeğinizin henüz anne karnındayken zarar görmesine sebebiyet verebilir.

Sigarayı Bırakmak

Baba Adayı Neden Sigarayı Bırakmalı?

Öncelikle sigaranın üreme fonksiyonları üzerinde son derece olumsuz etkilerde bulunduğunu bilmenizi isteriz. Dolayısıyla sigara içiyor olmanız, bir bebek sahibi olmayı sizin için hayal olmaktan öteye geçiremeyebilir. Eşiniz sigara içmiyor olsa dahi, sizinle aynı havayı yani sigara dumanını soluduğu için pasif içici konumunda olacaktır. Bu da eşinizin hamile kalmasını zorlaştıracak anlamına geliyor.

Bunun yanı sıra sigara içilen bir ortamda hamilelerin bulunması son derece sakıncalı! Evde sigara içen birinin olması dahi anne karnındaki bebeğin sigaranın zehrinden etkilenmesi için yeterli olabiliyor. Eğer sağlıklı bir bebek istiyorsanız bu konuda anne kadar sizin de motive olmanız, kararlı olmanız ve sigarayı bırakmanız gerekir.