Bebek Odası Seçimi İçin 7 Öneri

Bebek odası hazırlığı anne ve babalar için tatlı bir telaştır. Ancak daha sonra pişman olmamak için odayı hazırlarken bazı hususlara da maksimum önem vermeniz şart. Çünkü bebek odasının göze hoş görünmesi tek kıstasınız olmamalı! Nelere dikkat etmeniz gerektiğine hemen göz atalım!

Bebeğiniz henüz dünyaya gelmeden onun odasını hazırlamanız, doğumdan sonra oda hazırlama telaşından sizi kurtarır. Ayrıca bebeğiniz için ilk etapta gerekli olan eşyaları seçip alırken de bu alışverişi son haftalara bırakmayın. Böylece bebeğinizin odasını yerleştirdiğinizde, eksikler olup olmadığını ve nelerin eksik olduğunu çok daha kolay fark edebilirsiniz. Peki, bebek odası hazırlarken, eşya alırken nelere dikkat etmek gerekiyor. Sizin için bazı önerilerimiz olacak.

gri renk bebek odasi

Nasıl Bir Oda İstersiniz?

Öncelikle bebeğinize nasıl bir oda hazırlamak istediğinize karar verin. Ebeveynlerin tercihi genellikle sakin bir oda yönünde oluyor. Bunun için açık renk tonlarına yönelmenizde fayda var. Açık sarı, krem rengi ya da bej rengi gibi tonların yanı sıra açık mavi ya da açık pembe de tercih edilebilir.

Önce Duvarlardan Başlayın!

Duvarların rengi odanın genel atmosferinde çok önemli! Duvarları da olabildiğinde soft renklere boyayın. Ayrıca boşta kalan bir duvarı dekore etmeyi de unutmayın. Bir gökkuşağı ya da renk köşeleri hazırlayabilirsiniz. Duvar kağıtları ya da renkli stickerlar da yardımcı olacaktır.

sade bebek odasi

Sıra Mobilyalarda!

Mobilya seçimini de dayanıklı malzemelerden yana kullanın. Ergonomik tasarımlar her daim işlevsel yönleriyle anne ve babaları memnun ediyor. Örneğin bebek beşiğinin altında mutlaka çekmece ya da dolap benzeri bir alan bulunmalı. Bu sayede ayrı bir dolap almak zorunda kalmaz, odanın ölü alanlarını kullanım olursunuz.

Oyuncaklar İçin Bir Alan Şart

Bebeğiniz her daim küçük kalmayacak. Sadece birkaç ay sonra oyuncaklara ihtiyaç duyacak. Oynamadığı zamanlarda oyuncaklarını muhafaza edebileceğiniz bir bölüm mutlaka olmalı. Bu alanı mümkün olduğunda tozdan ve yürüyüş yolundan uzak bir alanda kurun.

bebek odasi duvar dekorasyonu

Seçtiğini Her Parça Güvenli Olmalı

Bebek beşiğinin üzeri başta olmak üzere odayı güvenli açısından da değerlendirmelisiniz. Deprem tehlikesinin tüm ülkede geçerli olduğunu unutmayın. Mobilyaları mutlaka duvara sabitleyin ve raf gibi alanlarda ağır eşyalar bulundurmayın.

Hangi Oda Hazırlanmalı?

Bebek odası için en ideal olan yer, yatak odanıza en yakın yerdeki odadır. Böylece bebeğiniz ağladığında duyabilir ve çok daha rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

Bebek Odası Nasıl Temizlenmeli?

Bu odanın temizliğine maksimum özen gösterilmeli. Her gün mutlaka odayı havalandırın. Temizliğinde kimyasal temizlik malzemeleri kullanmayın. Eğer hijyen konusunda endişeleriniz olursa, çamaşır suyu yerine gönül rahatlığı ile sirke kullanabilirsiniz. Ayrıca oda parfümleri gibi kokuları da bebek odanızda kullanmayın.