Hamilelik Sonrası Depresyon

Anne adaylarında depresyon belirtilerinin gebelikte meydana gelebileceği gibi gebelikten sonrada oluşması kaçınılmaz durumlardandır. Hamileliğin zor geçmesi, ailevi sıkıntılar, maddi yetersizlik, yeterli destek görememe ve eşler arasında çıkan gerginlikler anne adaylarının doğumdan sonra depresyona girmesine neden olabilir. Bebeğin tüm sorumluluğunun anneye yüklenmesi nedeniyle de ciddi depresyon belirtileri görülebilir.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde mutluluktan ayaklarınız yere basmamıştı. Tam 9 ayı sıkıntılı ancak bir o kadar da mutlu ve heyecanlı bir şekilde geçirdiniz. Nihayet bebeğiniz dünyaya “merhaba” dedi ve onu kucağınıza ilk defa aldığınız anın büyüsünü kelimelerle anlatmakta dahi zorlanıyorsunuz. Ancak sanki ters giden bir şeyler var. Bebeğiniz doğduğunda yaşayacağınız hisleri çok daha farklı hayal etmiştiniz. Sebepsiz yere sıkılıyorsunuz ve kendinizi çaresiz, köşeye sıkışmış gibi hissediyorsunuz. Peki, neden?

Doğum Sonrası Hüzün, Normal Bir Süreçtir

Dogum Sonrası Depresyon

Hamilelik döneminin ardından hüzünlü olmanız, endişeli olmanız, özellikle bebeğinizin sağlığı ile ilgili çok yoğun endişeler hissetmeniz, bazen öfkeli bazen de çaresiz bir duygu çemberine sıkışmış gibi hissetmeniz son derece normal. Çünkü hamilelik sonrası hüzün durumunu yaşıyorsunuz ve bunun “ters giden bir şey” olarak yorumlanması pek doğru olmaz. Bu hissi hamilelik yaşayan kadınların neredeyse tamamı yaşıyor. Hatta tıpta bu durum “doğum sonrası hüzün” olarak adlandırılıyor.

Bu Hüzün, Sizin Suçunuz Değil!

Aslında bu duygu seline kapılmış olmanızdan siz sorumlu değilsiniz. Hamilelik boyunca vücudunuz daha önce hiç yaşamadığı pek çok değişimi yaşadı. Bununla beraber pek çok hormon vücudunuzu adeta kuşattı. Bu hormonlar psikolojinizi de etkisi altına aldı. Şu anda bu hormonlar yavaş yavaş vücudunuzu terk ediyor ve beraberinde vücudunuz toparlanmaya, eski formuna geri dönmeye çalışıyor. Elbette tüm bu gelişmelerin psikolojinize bir yansıması olacak. Bu yansıma da hamilelik sonrası hüzün sendromu olarak ortaya çıkıyor.

Öncelikle bilmeniz gereken bu durumun geçici bir süreç olduğudur. Eski mutlu ve heyecanlı günlerinize yeniden kavuşacaksınız. Üstelik bunun için uzun süre beklemeniz de gerekmeyecek. Sizin yapmanız gereken yalnızca içinde bulunduğunuz olumsuz duygulara teslim olmamaktır. Çünkü doğum sonrası hüzün, depresyona dönüşebiliyor. Endişelerinizden kurtulmanız, bu hislerden çok daha hızlı bir şekilde uzaklaşmanızı da sağlayacaktır. Şayet günlük yaşamınızı etkileyecek kadar yoğun bir hüzün içerisindeyseniz psikolojik yardım da alabilirsiniz.