Çocuklarda Beşinci Hastalık (Tokatlanmış Yanak Sendromu)

Eritema enfeksiyozum yani halk arasındaki tabiriyle tokatlanmış yanak sendromu virüsten kaynaklanan bir çocuk hastalığıdır. Bu hastalığa parvovirüs (B19) virüsü sebebiyet verir.

Bulaşıcı bir hastalık olan çocuklarda beşinci hastalık, tükürük ya da damlacık yoluyla çocuklara bulaşıyor. Aynı zamanda döküntülerden de bulaşabildiği bilgisini aktaralım. Bu hastalıkta belirtiler 4 ya da 14 gün arasında bir dönemde ortaya çıkıyor.

(Bu hastalıktan kaynaklanan deri döküntüleri vücutta kalıcı bir iz bırakmaz.)

Beşinci Hastalık (Tokatlanmış Yanak Sendromu) Nedir

Çocuklarda Beşinci Hastalık Belirtileri Neler?

Hafif seyreden belirtileri nedeniyle bu rahatsızlığın çok kısa sürede anlaşılması pek mümkün olmuyor. Soğuk algınlığına benzer bir durum şeklinde de kendini gösterebiliyor. Bunun yanı sıra aşağıdaki belirtiler de bu rahatsızlıkta yaygın şekilde görülüyor.

  • Yanaklarda başlayan ve zamanla yüze yayılan kızarıklık
  • Kollarda ve bacaklarda görülen dantelimsi kızarıklık
  • Yaklaşık 3 gün sonra görülen döküntüler
  • Yüksek ateş
  • Yorgunluk
  • Hafif kaşıntı
  • Burun akıntısı
  • Boğaz ve baş ağrısı

(Bu hastalık alerji, suçiçeği hastalıklarıyla sıklıkla karıştırılır.)

Beşinci Hastalık (Tokatlanmış Yanak Sendromu) belirtileri neler

Beşinci Hastalık Ne Kadar Sürüyor?

Hastalık ortaya çıktıktan sonra 5 ila 10 gün boyunca aktif şekilde devam eder. Sonrasında kendiliğinden daha hafif şekilde seyretmeye başlar. Özellikle yanak ve yüz bölgesindeki kızarıklıklar geçtikten sonra çocuklar güneşe çıktığında kızarıklık yeniden belirgin olabilir. Bu durum gayet normaldir ve bu konuda endişe edilmesine gerek yok. Kızarıklıklar banyodan sonra da ortaya çıkabiliyor.

Beşinci Hastalık (Tokatlanmış Yanak Sendromu) tedavisi

Beşinci Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Hastalık şayet çocukların hayatını çok ciddi şekilde sıkıntıya sokmuyorsa bir tedavi uygulanmıyor. Uygulanan beşinci hastalık tedavisi çocukları rahatlatmak ve sıkıntılarını ortadan kaldırmak amaçlıdır.