Gebelik Şansını Azaltan 5 Olumsuzluk

Hamile kalmak için çok uğraşsanız da anne olma hayalleriniz halen gerçekleşmediyse öncelikle bu durumda olan yüzlerce kadın olduğunu hatırlamalısınız. Sonrasında ise nelerin hamile kalmayı zorlaştırdığını öğrenmeli ve yaşamınızdan bu faktörleri çıkarmalısınız. Örneğin “hamile kalamıyorum” stresi aslında hamile kalmanızı engelleyen tek faktör olabilir.

Anne olmak istiyorsanız öncelikle bazı hususları gözden geçirmeniz gerekiyor. Hamile kalma olasılığının her geçen yüzyılda daha da azaldığı göz önünde bulundurulursa, anne olma hayalinizi gerçekleştirmek için yaşamınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Elbette bunun için nelerin hamile kalma olasılığını düşürdüğünü bilmeniz lazım. İşte hamile kalma şansınızı düşüren olumsuzluklar…

sigarayi birakin

Sigarayı Bırakmanız Şart

Hamile kalma şansını en çok düşüren nedenlerin başında sigara geliyor. Bu konuda geç ikna olmuş pek çok anne var. Yıllarca sigarayı bırakmadığı için hamile kalamayan ancak bıraktıktan kısa bir süre sonra anne olma hayalini gerçekleştiren kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Siz, geç kalanlardan olmayın, sigarayı bırakın!

kafeine dikkat

Kafein Sandığınız Kadar Masum Değil

Sohbetlerin, evde TV keyfinin, arkadaşlarla kafe buluşmalarının olmazsa olmazı; kahve, çay ve soda… Maalesef kafein gününüze keyif katıyor olsa da sandığınız kadar masum değil. Çay, kahve ve soda hamile kalma şansını düşürüyor. Bu yüzden içmeyi bırakmalı ya da en azından çok az miktarda içmelisiniz.

saglikli beslenin

Amacınız Sadece Karın Doyurmak Olmamalı

Artık beslenme şeklinizi de tepeden tırnağa yenilemelisiniz. Amacınız sadece karnınızı doyurmak olmamalı! Bol miktarda sebze tüketmeye, yeşillik ve salatayı her öğünde tüketmeye ve günde 2 litre su içmeye başlamanız gerekiyor. Bu sayede vücudunuzdaki vitamin ve mineral değerlerini normal düzeye taşıyabilirsiniz. Bu da gebe kalma olasılığınızı yükseltir.

gece tv izlemek

Gece Film İzleme Keyfine Uzunca Bir Ara Verin

Geceleri arkadaşlarınızla sohbet etmeyi, sinema filmi izlemeyi ya da kitap okumayı seviyor olabilirsiniz. Fakat düzensiz uyku da hamile kalmayı zorlaştırıyor. Uzmanlar akşam 23:00 ile sabah 06:00 arasında geçen zamanın mutlaka uykuya ayrılması gerektiğini söylüyor. Mesajı aldınız; akşam en geç 23:00 uyku vakti!

stresten uzak durun

Stresten Uzak Durun

Sözün dönüp dolaşıp strese geleceğini siz de biliyordunuz. Stres hamile kalmayı zorlaştıran baş faktörlerden biri… Her ne kadar kent yaşamında bu pek mümkün değil gibi görünse de elinizden geldiği kadar stresten ve üzüntüden uzak durun. Yoga, meditasyon gibi rahatlatan ve huzur veren aktiviteleri deneyebilirsiniz.