Hamileliğe Hazırlık Nasıl Olmalı?

Gebelik planlanırken, dikkat edilmesi gerekenler yaşam tarzı haline getirilmelidir. Öncelikle sağlıklı beslenmek, sigara ve alkolü bırakmak gerekiyor. Olabildiğince stressiz yaşamalı ve yoğun iş temposundan uzak durulmalıdır. En önemli hazırlıklardan birisi de gebelik öncesi yaptırılması gereken sağlık testleri. Bunları ihmal etmeyin.

Hamile kalmak isteyen bayanların kendilerini bu döneme hazırlamaları hem rahat ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmelerini sağlar hem de hamile kalma olasılığını güçlendirir. Bu dönemde alınabilecek basit önlemler ve hayat tarzındaki basit değişiklikler ile gebeliğe hazırlık dönemi başarılı bir şekilde tamamlanabilir. Hazırlık sürecinde bayanlar en çok doğru besleme şekline özen göstermelidir.

Vücuttaki bazı değerlerin yoksun olması, tüm iç organlar gibi rahmi de etkilemektedir. Yapılan araştırmalar özellikle tek yönlü beslenme şekline sahip olan bayanların hamile kalmakta zorlandığı ve maalesef sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmediğini ortaya koyuyor. Bu yüzden günde en az 3 öğün olmak üzere daha sağlıklı bir beslenme şeklini bir yaşam şekline dönüştürmeniz gerekiyor.

Hamileliğe Kalmadan Once

Gebelikte Kaçınılması Gerekenler

En az beslenme kadar önemli bir diğer husus da sigara ve alkol tüketimidir. Hamile kalma olasılığını minimum düzeylere çeken sigara ve alkol içilmesi bebek sahibi olmak isteyen bayanların kesinlikle kurtulması gereken alışkanlıklar arasında yer alıyor. Ayrıca kafein tüketimi de sınırlandırılmalıdır. Günde en fazla iki fincan türk kahvesi ya da fincan neskafe tüketilmesi gerekmektedir.

Stres hamileliği en çok zorlaştıran nedenler arasında sayılıyor. Bu nedenle hamileliğe hazırlık süresinde stresten uzak durmalı ve stressiz bir hayat sürmelisiniz. Bu sadece bayanlar için değil erkekler için de geçerlidir. Eşinizin stresten arınamaması sperm kalitesini düşüreceği için hamile kalmak da zorlaşabilir. Hem sizin hem de eşinizin daha pozitif bir yaşam sürmesi en önemli hazırlık aşamalarından birini oluşturuyor.

Mutlaka hamile kalmadan önce bir sağlık kuruluşunda tam kan testi yapılması da gebelik öncesi yapılması gerekenler arasındadır. Kan testinde vücudunuzun eksik olan değerleri ortaya çıkacak ve tedavi ile bu değerler normal düzeylere çekilecek. Bu sayede hamilelik sürecinde rahatsızlanma olasılığınız da düşecektir.