Plasentanın Zamansız Ayrılması Nedir?

Anne ile bebek arasında var olan tüm besin ve oksijen alışverişini sağlayan plasentanın rahim duvarından ayrıldığı duruma plasenta ayrılması denir. Vajinal kanama, karında aşırı ağrı, rahimde sertleşme ve hassasiyet olarak belirti veren bu durum karşısında hemen en yakın sağlık kuruluşunun acil bölümüne gidilmelidir.

Rahim içinde bulunan bebek ile anne arasında besin ve oksijen alışverişini yapan plasenta, bazı durumlarda bebeğin doğumundan önce ayrılma gösterebilir. Bu duruma sa ablatio plasenta, dekolman plasenta ya da plasental ablasyon da denir. Anne ve bebek sağlığı için hayati risklere yol açan bu durum nadir olarak görülür.

Plasentanın Zamansız Ayrılması

Plasenta Ayrılması Nasıl Gerçekleşir?

Normal doğuma göre bu plasentanın bebek doğuncaya kadar yerinde kalması gerekir. Fakat ablasyon plasenta da rahim duvarı arasında kalan yerde kanama meydana gelir. Kanamanın devam ettiği süre zarfında ise plasenta ile rahim duvarı arasındaki bağlantı birbirinden ayrılır. Kanama ile birlikte anne de dolaşım sorunları oluşur. Bebek ise tüm oksijeni ve beslenmeyi anne sayesinde karşıladığı içinde dakikalar içerisinde kötü olabilir.

Bu Riski Taşıyanlar Kimlerdir?

Bu durum genel olarak yaşı ilerleyen kadınlarda, fazla doğum yapanlarda, diyabet, gebeliğe bağlı hipertansiyonu olanlarda ve aşırı sigara içenlerde görülür. Plasenta ayrılması, vajinal kanama, şiddetli karın ağrısı, bebek kalp seslerinde yavaşlama ve rahimde sertleşme gibi belirtiler ile ortaya çıkabilir.

Plasentanın Erken Ayrılması

Plasenta Ayrılması Tedavisi

Gebeliği oldukça zor bir döneme sokan bu durum, acil müdahale edilmesi gereken durumlar arasında yer alır. Bebek ve anne hayatı risk altında olur. Annenin damar yolu açılarak hemen sıvı takviyesi yapılır. Hasta için gerekli olan verilere ulaşmak için laboratuar testleri yapılır. En az iki ünite kan istemi yapılır. Annede iç kanama olması şok gibi durumların meydana gelmesine neden olabilir. Anne ile ilgili durumlar incelenirken bir yandan da bebeğin durumuna bakılır.