Geç Döllenme Ne Demek?

Bir kadının adet dönemi döngüsü genellikle 21 gün ila 35 gün arasında değişir. Adet kanaması yumurtlama ile yakından ilgili olduğu için bir kadının geç yumurtlaması, adetinin de geç olması anlamına gelir.

Genellikle yumurtlamadan yaklaşık 14 gün sonra regl dönemi başlar. Geç yumurtlamanın gerçekleştiği ay kadının hamile kalması durumunda regl dönemi başlamaz. Ancak kişinin geç yumurtlama yaşandığını fark etmesi de pek mümkün olmaz.

gec dollenme nedir

Geç Döllenmede Gebelik Haftası Neden Farklı Çıkar?

Hamile olduğunu öğrenen kişinin gebelik haftası hesaplandığında (bknz: gebelikveannelik.com/dogum-zamani-hesaplama )  ultrason ile yapılan muayenede görülen gebelik haftasından daha büyük çıkabilir. Geç döllenme meydana geldiğinde genellikle gebelik haftası yaklaşık 1 hafta büyük çıkar. Bunun nedeni gebelik haftası hesaplamasının son regl döneminin ilk günü dikkate alınarak yapılması. Ancak ultrason muayenesinde bebeğin gelişimi yani büyüklüğü dikkate alınarak gebelik haftası hesaplanıyor. 

gec dollenme nasil olur

Geç Döllenme Bebeğe Zarar Verir mi?

Geç döllenme günümüzde pek çok anne adayının yaşadığı bir durum ve anne karnındaki bebeğe asla bir zararı olmaz. Bebeğin gelişim sürecini olumsuz etkileyen bir durum değil. Geç döllenme ile hamile kalınması, gebeliğin başlaması ya da gebeliğin normal bir süreç ile devam etmesi noktasında önemli olmaz. Bu konuda anne adaylarının herhangi bir endişe yaşamasına gerek yok. Çünkü geç döllenme düşük, kanama ya da erken doğum (bknz: gebelikveannelik.com/erken-dogum ) gibi olumsuzlukların nedeni olmaz. Yalnızca gebeliğin haftasının hesaplanmasına dair hamileliğin ilk döneminde bir karışıklık olabilir. Fakat hekimler ultrason muayenesinde bebeğe dair yaptıkları ölçümü dikkate alırlar. Dolayısıyla gebelik haftası hesaplamasına dair ilerleyen dönemde de bir sorun yaşanmaz.

Geç Döllenme Bebeğin Cinsiyetinde Belirleyici Olur mu?

Bebeğin cinsiyeti ile geç döllenme arasında hiçbir ilişki yok. Bebeğin cinsiyetinin geç döllenme ile belirlenmesi de mümkün olmadığından bebeğin cinsiyetiyle ilgili bir durum değil.