Hamilelikte Bacak Egzersizleri

Hamilelikte vücudunuzun yükü bacaklarınızda olacak. Eğer doğuma yakın dönemde bacak ağrıları veya krampları yaşamak istemiyorsanız hamile olduğunuzu öğrendiğinizde bacak egzersizleri yapmaya başlamalısınız. Bu egzersizlere başlamadan önce doktorunuza danışmayı da sakın unutmayın! Gebelikte yapılan pek çok egzersize göre bacak egzersizleri son derece kolay! Hareketleri yaparken hiç zorlanmayacaksınız.

Vücudunuzun tüm yükü hamilelik süresi boyunca bacaklarınızda olacak. Bu yüzden doğuma yakın dönemleri beklemeden hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda başlayacağınız hamilelikte bacak egzersizleri ile bacak kaslarınızı güçlendirebilir ve sürekli artacak olan ağırlığınızı kaldırabilecek düzeye gelmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak öncesinde bacak egzersizleri yapmak konusunda doktorunuza danışmanız gerekiyor. Doktorunuz müsaade ederse bu hareketleri yapın.

Hamilelikte Bacak Egzersizleri

Gebelikte Bacak Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kan dolaşımını hızlandıran, eklemlerin daha güçlü olmasını sağlayan egzersizler için önce duvara yaslanın. Duvar ile sırtınızın arasına egzersiz topu ya da yastık yerleştirin. Bacaklarınızı omuzunuzun genişliğinde açarak dizlerinizi kırma şeklinde oturma ve kalkma hareketleri yapın. Bu hareket esnasında otururken nefes almalı, kalkarken nefes vermelisiniz. Ancak oturma esnasında dizleriniz ayak baş parmağınızın önüne de geçmemeli. Yani çok fazla yere yakın bir oturma pozisyonu sergilemeyin. Günde sadece 20 defa bu hareketi yapın. 

Gebelikte Toplu Bacak Egzersizi

Bir diğer egzersiz hareketi için sandalyeye dik bir pozisyonda oturun. Bacaklarınızın arasında egzersiz topu veya yastık yerleştirin. Ardından yastığı ya da topu bacaklarınızla sıkın ve gevşetin. Sıkarken nefes almalı, gevşetirken nefes vermelisiniz. Fakat bu egzersizin en önemli detayı yastığı ya da topu tam olarak gevşetmeden yeniden sıkmaya başlamaktır. Her gün ortalama 20 defa bu hareketi yapmanız gebelikte bacak egzersizi için yeterli olacaktır.