Hamileliğe Hazırlıkta Dikkat Edilecekler

Hamileliğe hazırlık sürecinde bedenin hazırlanması, anne adaylarının rahat bir gebelik süreci geçirmelerini sağlar. Sağlıklı beslenme programı kendilerine uygulayarak, gerekli vitamin desteğine başlamalıdırlar. Gebe kalmadan önce ilk yapılması gereken sağlıklı şekilde fazla kilolardan kurtulmaktır. Doğru egzersizlerle formunuzu korursunuz. Sigara ve alkolü bırakmanız gerekir. Kullandığınız ilaçları doktorunuza danışarak için. İş ortamınızda ve dışarda sigara içilen yerlerden uzak durun.

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız planlı olmalısınız. Kendinizi hamileliğe hazırlarsanız daha sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz. Gebelik öncesindeki hazırlık evresinde dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Sağlıklı Beslenin!

Gebelik öncesinde de gebelik sırasında da beslenme en önemli unsurdur. Bebeğinizin sağlıklı olabilmesi için gebelik öncesinde dengeli beslenme alışkanlığı edinmeli, yararınıza olacak her şeyi tüketmeye dikkat etmelisiniz. Uzmanla görüşerek sizin için uygun bir diyet listesi hazırlatabilir, o diyete uyum sağlayarak sağlıklı şekilde beslenebilirsiniz.

Hamileliğe Hazırlıkta Dikkat Edilecekler

Fazlalıklarınızdan Kurtulun!

Gebelikten önce yapmanız gerekenlerden biri de kilo vermek. Zaten hamilelikte kilo alacağım diyorsanız bunu estetik kaygı değil, sağlık nedeniyle önerdiğimizi bilmelisiniz. Bebeğiniz belinizde yeterince yük yapacaktır. Bir de sizin kilonuz derken zorlu bir hamilelik dönemi geçirebilir, fazlalıklarınız nedeniyle zorlu bir doğum yapabilirsiniz. Hem sağlıklı hamilelik hem de kolay doğum için kilo vermeye çalışın.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın!

Vücudunuzu daha enerjik, kaslarınızı daha esnek hale getirmeniz hamilelik sırasında da doğum sırasında da işinizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle gebelik öncesinde düzenli olarak egzersiz yapmaya başlamalı, hamilelik döneminde de buna hafif şekilde devam etmelisiniz.

Sigarayı Bırakın!

Sigara içen anne adayları aslında bebeklerinden oksijen çaldığını fark etmiyor. Bebeğinizin oksijen azlığı nedeniyle sağlık sorunları yaşamasını istemiyorsanız gebelikte asla sigara tüketmemelisiniz. Kendinizi alıştırmak için hamile kalmadan önce sigarayı tamamen bırakmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için olumlu bir adım olacaktır.

Folik Asit Alın!

Bebeğinizin gelişimi sizden alacağı vitamin ve minerallere de bağlıdır. Bu nedenle gebelik öncesinde kendinizi tamamen güçlendirin. Bebeğin en çok ihtiyacı olan unsurlardan biri folik asit olduğu için gebe kalmadan önce mutlaka folik asit yönünden zengin olan besinleri tüketerek depolarınızı doldurmalısınız.