Hamilelik Şansını Artıracak Öneriler

Hamile kalma sürecinizi hızlandırmak için deneyebileceğiniz pek çok yol var. Bu yöntemler sayesinde anne olma hayalinizi daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Hem hamilelik sürecinizi hızlandıracak hem de saha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacak bu önerileri siz de harfiyen uygulayın. Bu sayede doğurganlık seviyenizi de farkında olmadan arttırmış olacaksınız.

Doğal yollardan hamile kalmak istiyorsanız uzmanların sıklıkla altını çizdiği bazı önerilere kulak verebilir ve bu sayede anne olma hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Eğer hamile kalmanıza engel olabilecek fiziksel ya da hormonal bir probleminiz yoksa hamilelik şansını artıracak öneriler sayesinde süreci de hızlandırmanız mümkün olabilir. Fakat gebeliği planlayan her anne adayının önce bir doktor muayenesinden geçmesi gerektiği de önemle tüm hekimler tarafından bildiriliyor.

Anne Olmak İsteyenlere Özel Öneriler

Dogru Beslenme

1 - Beslenme

Hamile kalma şansınızı yükseltmek için öncelikle tükettiğiniz gıdaları, içecekleri ve beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Kahve ve kola tüketimini azaltmanız hatta bu iki içecekten uzak durmanız öncelikli olarak yapmanız gerekenlerin başında geliyor. Şeker tüketimini de azaltın. Çayı ve kahveyi hem az hem de şekersiz içmelisiniz.

Günlük beslenme programınızı 3 öğün şeklinde belirleyin ve öğün saatlerinizi geçirmemeye özen gösterin. Yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketirken özellikle sabahları süt ve yoğurt tüketerek vücudunuzun kalsiyum ihtiyacını günlük olarak karşılayın.

Gebelikte Kötü Alışkanlıklar

2 - Kötü Alışkanlıklar

Sigara ve alkolden vazgeçin! Sigara ve alkolün hamile kalma şansınızı çok ciddi oranlarda düşürdüğü yapılan onlarca araştırma ile ortaya çıkarıldı. Özellikle sigarayı bırakmak için hamile kalmayı beklemeyin.  Gebelik ve emzirme sürecinde de sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalısınız.

Fazla Kilolar

3 - Fazla Kilolar

Her insan için boyu dikkate alınarak ideal kilo belirlemesi yapılabilir. Eğer ideal kilo sınırınızın altında veya üstünde iseniz derhal kilonuzu dengelemelisiniz. Özellikle fazla kilolar maalesef hamile kalmayı engelleyebiliyor. Yalnızca 5 kilo vermeniz dahi anne olmanızı kolaylaştıracaktır. Aynı şekilde olması gerekenden daha zayıf olmanız da gebeliğe bir engel teşkil edebilir. Hamile kalabilmek için karın bölgesinde çok ince bir yağ tabakasının olması gerekir. Çok zayıf kişilerde karın bölgesindeki yağ yok denecek kadar az veya hiç yok. Bu durum döllenme meydana gelse dahi bebeğin anne karnına tutunmasın önlüyor ve regl döneminde döllenmiş yumurta vücuttan atılabiliyor. (Vücut Kitle İndeksinizi hesaplamak isterseniz Hesaplayıcımızı kullanabilirsiniz.)

Kari Koca Iliskisi

4 - Cinsel Yaşam

Hamile kalmanızı kolaylaştırmak için düzenli bir cinsel yaşamınızın olması da gerekiyor. Her ay içerisinde hamile kalma olasılığınız yalnızca 3 gündür. Ancak iki regl döneminin tam ortası şeklinde hesaplanan bu üç gün her kadın için geçerli olmayabiliyor. Yumurtanın erken çatlaması, geç çatlaması gibi durumlarda iki regl döneminin ortasına dair yapılan cinsel ilişki takvimi hamilelik ile sonuçlanamıyor.

Bu yüzden söz konusu üç günü yakalayabilmek için uzmanlar birer gün ya da 1,5 – 2 gün ara ile cinsel ilişki öneriyor. En doğru cinsel takvim için doktorunuzun önerdiği ilişki takvimini uygulamanızda fayda olacaktır. (En uygun hamile kalabileceğiniz günleri hesaplamak için Yumurtlama Günü Hesaplayıcımızı kullanabilirsiniz.)

Stres

5 - Stres

Yaşamın içinde her daim mevcut olan stres hamile kalmayı güçleştirebiliyor. Bu yüzden stres ile baş etmenin yöntemlerini kolaylıkla öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz. Stresten uzak durmanız mümkün olmasa da her olumsuz durum karşısında strese girmenizi önleyebilirsiniz.