Hamile Kalamama

Düzenli ilişki eğilimde bulunmalarına rağmen normal yollardan bebek sahibi olmayan çiftler, bu sorun yüzünden uzman hekimlere başvurur. Tıpta ismi İnfertilite olan kısırlık, hem anne hem de baba adayından kaynaklanan nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Kadınlarda oluşan yumurta bozuklukları ve tıkalı tüpler, erkeklerde ise düşük sperm kalitesi ve yetersizliği dolayısıyla kısırlık görülebilir.

Günümüz çiftlerinin birçoğu bebek sahibi olamama sorunuyla karşı karşıya kalmaya başladı. Düzenli bir ilişki sürdürmelerine rağmen bebek sahibi olmayan çiftlerde bu durumun nedeni genel olarak infertilite oluyor. İnfertilite halk arasında bilinen adıyla kısırlık, bebek sahibi olmak isterken hayal kırıklığı ile karşılaşmanıza neden olabilir. Kısırlığın çeşitli sebepleri varken, bu erkeğe bağlı durumsa, sperm kalitesinin düşük olması ya da sperm sayısının az olması gibi nedenler bunların başında sayılabilir.

Gebe Kalamama Nedenleri Nelerdir?

Gebe Kalamama Nedenleri

Gebe kalamama söz konusu olduğunda ilk olarak anne adayına bağlı etkenlerden ötürü bu sorunun meydana geldiği düşünülebilir. Çeşitli sağlık problemleri kadınların gebe kalması içine engel oluştururken, erkeklerde kısırlığın ilk nedenlerinden biri alkol diyebiliriz. Aşırı derecede alkol tüketimi sadece karaciğer rahatsızlıklarını beraberinde getirmiyor. En büyük zararlarından biri de kısırlık. Gebe kalamama nedenleri içerisinde sık olarak görülen aşırı alkol tüketimi birçok çiftin bebek sahibi olmasına engel oluyor.

Bayanlara bağlı gebe kalamama nedenleri düşünüldüğünde ise yumurta hücresinin üretilmemesi dikkat çekiyor. Bu durum genetik olarak meydana gelebildiği gibi, sağlıklı beslenmeme, düzensiz bir yaşam tarzı da etkili olabilir. Bunların dışında yumurta ve spermin karşılaşması da gebeliği engelleyen unsurlardan biri! Tıp dünyası her geçen gün ilerleme kaydederken çeşitli tedavi yöntemleri sayesinde gebe kalamama sorunun önüne geçebilir. Özellikle aşılama yöntemi sayesinde yumurta ve spermin karşılaması sağlanarak çiftlerin bebek sahibi olabilmesine yardımcı olunabiliyor.

Gebe Kalamama Korkusu

Gebe kalamama nedenleri düşünüldüğünde sağlık sorunları akıllara gelen ilk unsur olsa da, psikolojik sorunların da bunu engelleyen durumlardan biri olduğu unutulmamalı. Uzun süre düzenli bir şekilde ilişki yaşayarak bebek sahibi olmaya çalışan, ama başarılı olmayan çiftler gebe kalamama korkusu yaşamaya başlıyor. Hamile kalamıyor olmanın verdiği stres ve korku bir araya geldiğinde sağlık sorunları olmasa bile gebelik oluşmayabilir.

Bebek sahibi olamayan çiftler için uzmanların önerilerinden biri de psikolojik terapi görmeleri. Gebe kalamama korkusu ve stresini tek başına yenemeyen çiftler hamilelik için doğru psikolojiyi yakalama konusunda yardım aldığında kısa süre içerisinde gebelik başarılabilir.