Pozitif Normal Doğum Hikayem

Evlendiğim günden beri en büyük hayalimdi çocuk sahibi olmak. Ama kan aldırmaktan dahi korkan ben nasıl olurdu da doğum yapabilirdim. İşte böyle biri olmama rağmen bakın nasıl bir doğum gerçekleşti ve bebeğimi kucağıma aldım :)

Doğum yöntemi olarak sezaryen olursa ameliyattan korkuyordum, normal doğum olursa sancı çekmekten. Ben bu korkularla boğuşurken hamile kaldım. Hamileliğimin ilk üç ayı kabus gibi geçti. Mide bulantıları, kusmalar. Sonra toparlandım ama yine kafamda doğum korkuları dolaşmaya başladı.

pozitif normal dogum

Kimseden doğum hikayesi dinlememeye özen gösterdim. İnternetten sürekli normal doğumun rahat geçmesi için yapılacak nefes tekniklerini, egzersizleri takip ettim. Başından beri normal doğum istiyordum. Normal doğumla başa çıkabileceğime inanmıştım. Yürüyüşler yaptım, nefes egzersizleri (bkn: https://www.gebelikveannelik.com/hamilelikte-nefes-egzersizleri ) yaptım.

Artık son haftama girince şiddetli kaşınma şikayetiyle hastaneye gittim. Doğum alerjisi olduğunu söylediler. Ultrasonla kontrol ettiler ve plasentamın yaşlandığını doğumun yaklaştığını söylediler. O gün nişanım geldi gece 12 gibi bel ağrım oldu. Ben doğum sancısı olabileceğine hiç ihtimal veremedim çünkü kafamda canlandırdığım doğum macerası hiç öyle değildi.

Ben hep gece uyurken çığlık çığlığa eşimi kaldırıp doğuma gideceğimi düşünmüştüm. Bel ağrılarım devam ederken ikinci nişanım geldi ve eşimi uyandırdım. Kaç dakikada bir oluyor diye kontrol ettik. Bu arada ben duş aldım ve sakin bir şekilde hastaneye gittik. Hastaneye gittiğimizde saat gece sabah karşı 4:00 idi. Ebeler kontrol ettiğinde 4-5 cm açılmam olduğunu ve doğumun başlayacağını söylediler.  Eve tekrar döneriz diye çıkmıştık evden halbuki.

Ben internetten okuduğum tüm nefes tekniklerini uyguladım. Hatta hastanede ki ebe siz doğum eğitimi mi aldınız diye sordu. Bu aşamalarda en büyük destekçim eşim oldu. Nefes egzersizlerimde şiddetli gelen kasılmalarım da hep sırtıma masaj yaptı. Anladım ki manevi destek çok ama çok önemliymiş.

Sancılarım şiddetlendiğinde saat 8:00'di. Doğum haneye yürüyerek gidip gidemeyeceğimi sordular ve yürürsem daha iyi olacağını söylediler. saat 08:30'da doğumhaneye girdim 9:00'da canım oğlumu kucağıma aldım. Doğum hikayem hiç korktuğum gibi olmadı. Anladım ki doktora güvenmek çok ama çok önemli. Kesinlikle bir şeye inat etmemek lazım. Ben normal doğum (bkn: https://www.gebelikveannelik.com/normal-dogum-nedir ) istedim ama doktorum uygun görmeseydi kesinlikle direnmezdim. Çok şükür sağlıkla sıhhatle yaptım doğumu. 2 gün içinde toparlandım.

Allah anne olmak isteyen herkese sağlıklı ve hayırlı doğumlar nasip etsin.


<< Önceki Hikaye Sonraki Hikaye >>