Bebek Yoğurdu Tarifi

1 yaşına gelen her bebek inek sütü ile hazırlanmış yoğurt tüketebilir. Ancak uzmanlar bebeklere ve çocuklara marketlerde satılan hazır yoğurtların verilmesi taraftarı değil. Bu yüzden anneler artık evde yoğurt yapmayı öğrenmeli! Zor gibi göründüğüne bakmayın. Sizler için hazırladığımız tarif sayesinde siz de kısa sürede tam bir yoğurt yapma uzmanı olacaksınız. İlk birkaç denemeniz fiyasko ile sonuçlanabilir, sakın yılmayın, vazgeçmeyin!

Yoğurt yetişkinler kadar bebeklerin de ihtiyaç duyduğu bir besindir. Hatta uzmanlar 1 yaşından daha büyük olan bebeklere sıklıkla yoğurt verilmesini öneriyor. Ancak marketlerde satılan hazır yoğurtların içerisinde katkı maddesi bulunduğunu da hiçbir anne asla unutmamalı! Bebeklerinize market yoğurdu yedirmeyin!

Bebek Yoğurdu Nasil Yapilir

Evde kolaylıkla yoğurt yapabilirsiniz. Yoğurdu günlük olarak yapabilir ve bebeğinize ek gıda olarak verebilirsiniz. Her ne kadar zor gibi görünse de aslında yoğurt yapmak çok kolay! Sadece sütün sıcaklığını doğru şekilde ayarlamanız gerekiyor. Bunun en kolay yolunu ise sitemizde tüm annelerle paylaşıyoruz.

Bebek Yoğurdu Yaparken Sütün Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Yoğurdun mayalanabilmesi için sütün tam 36 ya da 37 derece sıcaklıkta olması şart! Bunu anlamak için kaynattığınız ve soğumaya bıraktığınız sütü sıklıkla kontrol edin. Süte serçe parmağınızı batırın ve 7’ye kadar sayın. Bu süre zarfında parmağınız sütün sıcaklığına dayandıysa tam kıvamı yakaladınız demektir. Eğer parmağınız sütün sıcaklığına dayanamadıysa birkaç dakika sonra yeniden deneyin.  

Bebek Yoğurdu İçin Malzemeler

  • 100 cc süt
  • 1 çay kaşığı yoğurt mayası (koyu)

Bebek Yoğurdu Tarifi

Bebek Yoğurdu Yapılışı

Sütü birkaç dakika kaynatın. Sonra altını kapatıp 36 – 37 derece sıcaklığa ulaşması için bekleyin. Bu esnada sıklıkla sütün sıcaklığını kontrol etmeniz gerekiyor. İstediğiniz sıcaklığa ulaştığında yoğurt mayasını hazırlayın.

Yoğurt mayasını bir kaseye koyup içerisine birkaç kaşık süt ekleyerek sulu bir kıvam almasını sağlayın. Kase içerisinde sulandırdığınız yoğurt mayasının içerisinde küçük yoğurt tabakaları kalmamalı, çok iyi karıştırmanız gerekiyor. Yoğurdu sulandırmak için kesinlikle su kullanmayın.

Sulandırdığınız yoğurt mayasını süte ekleyin ve yavaşça sadece 3 defa karıştırın. Sütün bulunduğu kabı hiç hareket ettirmeyin ve kapağını kapatın. Yoğurt mayalanırken kabın yerini değiştirmeyin. Kabın sıcak kalması gerekiyor. Bu yüzden üzerini kalın bir örtü ile örtün.

Yoğurdun sıcak kalması için ocağın üzerine ya da kalorifer peteğinin üzerine koymayın. Sadece mevcut ısısını muhafaza etmesi gerekiyor. 37 dereceden daha fazla ısınırsa yoğurt kesilecek ve bozulacaktır. 4 saat bekleyin ve örtüyü açın. Tamamen soğuduğunda hemen bebeğinize verebilir ya da buzdolabında 2 saat dinlendirdikten sonra bebeğinize verebilirsiniz.

UYARI: İnek sütü ve inek sütü mayalanan yoğurt 1 yaşına kadar bebeklere verilmemelidir!