Hamilelikte Diş Çekilir mi?

Gebelikte yaşanan bulantı ve kusmalar dişlerin de olumsuz etkilenmesine neden olur. Ayrıca tükürükteki asit miktarının artması da dişler için olumsuz bir etkendir. Bu iki sebep hamilelikte diş çürümelerine ve kayıplarına neden olabilir. Mecburi diş çekimleri ilk üç ay ve son üç ay gerçekleştirilemez. 3-6 aylar içerisinde diş çekimi yapılabilir.

Gebelik döneminde anne adayları gerek fiziksel gerekse ruhsal anlamda çok fazla değişime maruz kalabilmektedir. Özellikle de ağız bölgesi, hamilelik döneminde en fazla şikayet edilen yerler arasında ağız ilk sıralarda yer almaktadır. Çünkü özellikle de hamileliğin ilk aylarında meydana gelen kusmalar, ağız içinin ve dişlerin zarar görmesine neden olmaktadır.

hamilelikte diş çekimi

Bunun dışında hormonların değişimi, tükürükteki asit miktarını arttırmaktadır. Bunun sonucunda da dişler, normalde olduğundan çok daha kısa sürelerde çürümeye başlar. Ve dişlerin çürümesi de, çok fazla sağlık sorunun meydana gelmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı da özellikle de hamile olmaya karar veren kadınların hamile olmadan önce mutlaka diş doktoruna gitmeleri gerekmektedir.

Ne Durumlarda Diş Çekimi Gerçekleştirilir?

Hamileliğin ilk üç ayında gerekli olmadığı halde hiçbir gereksiz müdahalenin yapılmaması gerekmektedir. Çünkü bu durum bebeğe zara vermektedir. İlk ve son üç ay yapılacak olan mümkün olduğu kadar müdahale yapılmaması gerekmektedir. Ancak 3. aydan 6. aya kadar diş çekimi ile birlikte birçok tedavi de herhangi bir sıkıntı olmadan yaptırılmamalıdır.