Babalık İzni Hakkında Bilgiler

Eşi doğum yapan erkekler kısa bir süreliğine de olsa babalık izni kullanabiliyor. Bu izin SSK’lı çalışanlar için farklı, devlet memurları için de farklı bir günü kapsar. Tüm babaların eşlerini doğumdan sonraki ilk günlerde yalnız bırakmamak adına babalık izni hakkını kullanması gerekiyor. Ancak bunun için de bir dilekçe ile başvuru yapılması şart!

İzin ya da ödenek konusunda babaların, anneler kadar şanslı olmadığını söyleyebiliriz. Ülkemizde maalesef babalık izni diğer ülkelerle kıyaslandığında gayet az. Babalık ödeneği de aynı makus kaderi paylaşıyor. Her ne kadar toplumda “babalık izni” ifadesi kullanılsa da yasalarda bu izin “doğum izni” olarak geçiyor.

Babalık İzni Nedir

Babaların özellikle psikolojik açıdan ihtiyaç duydukları izin günlerinde hem eşlerine destek olabilmeleri hem de bebeklerini ilk günlerinde yalnız bırakmamaları açısından tüm erkeklerin bilinçlenmesi gerekir. Çünkü halen çok sayıda kişi bu izinden bihaber olduğu için babalık izni hakkını kullanmıyor, kullanamıyor. Oysa bu haktan faydalanmak yoğun bir prosedürü gerekli kılmıyor.

Babalık İzni Kaç Gün?

Eğer SSK’ya bağlı olarak çalışma yaşamınızı sürdürüyorsanız toplamda 5 gün babalık izni kullanabilirsiniz. Eğer 657’ye tabi devlet memuruysanız toplamda 10 gün babalık izni kullanabilirsiniz. Ancak bu izin hakkından faydalanabilmek için doğumun gerçekleşmiş olması gerekiyor. Doğum öncesinde babalık izni kullanılamaz.

Babalık İzni Nasıl Kullanılır?

Bu haktan faydalanabilmek için çalıştığınız kurum ya da kuruluşa babalık izni hakkınızdan faydalanmak istediğinize dair bir dilekçe sunmanız gerekiyor. Babalık izni dilekçe örneği aşağıda yer alıyor. Boş alanları kendinize uygun şekilde doldurarak bağlı olduğunuz kurum ya da kuruluşa sunabilirsiniz.

Babalık İzni Dilekçe Örneği

Babalık İzni Dilekçe Örneği

İlgili Makama

… /... /… tarihinde eşimin doğum yapması sebebiyle, ... /... /… tarihinden ... /... /… tarihine kadar doğum izni (babalık izni) kullanmak istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz/rica ederim.

Adı ve soyadı

İmza

Babalık Parası Ne Kadar?

Baba olan erkekler ister emekli sandığına bağlı olarak görev yapsın, ister SSK’lı çalışan olsun, belirli bir miktarda para yardımı alıyor. Bu yardım “babalık parası” ya da “süt parası” olarak adlandırılıyor. Babalık izni dışında bu para yardımı hakkından faydalanılamayacağını da bilmenizi isteriz.

Babalık parası emekli sandığına bağlı olarak çalışanlar için 197 TL’dir. SSK’lı çalışanlar için babalık parası 112 TL’dir. Bu yardım ödemesi her ay yapılmaz. Sadece bir defalığa mahsus olarak ödeme yapılır.

Babalık Izni Nasıl Alınır

Babalık Parası Nasıl Alınır?

Eğer devlet memuruysanız bağlı olduğunuz kurum ya da kuruluşun birim amirliğine bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Eğer SSK’lı çalışan iseniz yine bir dilekçe hazırlayarak SSK’ya başvuru yapmanız gereklidir.