Anne Sütü Nasıl Fazlalaştırılır?

Emzirme döneminde bebeklerin daha iyi beslenmesi ve gelişimini tamamlaması için anne sütünün kesin olarak tüketilmesi gerekir. Fakat bazı durumlardan dolayı sütü az olan annelerin doğal yollara başvurmasında fayda görülür. Bol bol sıvı tüketerek ve bu dönemde kilo verme çabalarından uzak durarak anne sütü, doğal yollardan arttırılabilir.

Şüphesiz ki doğumdan sonra bebeklerini kucağına alan annelerin en büyük korkularından biri de sütünün bebeğe yetersiz kalması olur. Bazı annelerde sütün yoğunluğunda hiçbir sorun yaşanmazken bazılarında ise bu durum tam tersi yönde seyreder. Peki, anne sütünü arttırmanın yolları nelerdir? İşte tüm anne adaylarının merak ettiği sorunun cevabı…

Anne Sütünü Arttırmak İçin Bir Kaç Tavsiye

anne sutu nasil artar

Sıvı Tüketimi

Anne sütünü arttırmanın hem doğal hem de en pratik yolu, kesinlikle bol bol sıvı tüketmektir. Sıvı tüketen annelerin tüketmeyenlere göre sütünün daha çok geldiği üstü örtülemez bir gerçektir. Günde 3 ya da 3,5 litre sıvı tüketilmesi çok önemlidir. Çok fazla su tüketemeyen anneler, bu boşluğu şekersiz bitki çayları, ayran ve çorbalar ile kapatabilirler.

anne sutu

Diyet Yapmaktan Uzak Durun!

Sütün azalmasına ve hatta bazı durumlarda kesilmesine kadar yol açan bir diğer durum ise zayıflamak için yapılan diyetlerdir. Özellikle emzirmenin ilk 6 ayında yapılan bilinçsiz diyetler süt veriminin azalmasına etkin rol oynayan durumdur. Bu yüzden bebeğin ek besin takviyelerine başladığı sürece kadar beklenmeli ve daha sonra diyete başvurulmalıdır.

sut arttiran karbonhidratlar

Karbonhidratları Tüketmeye Özen Gösterin!

Emzirme döneminde annelerin zayıflamak ve eski formuna bir an önce kavuşmak adına yaptığı en büyük yanlışlardan biri de karbonhidrat alımını bir anda kesmek olur. Emziren bir annenin beslenme listesinde ekmek, pilav ve makarna gibi karbonhidratlar mutlaka yer almalıdır. Halk arasında şekerli besinlerin sütü arttırdığı söylense de bu durum tamamen şehir efsanesinden öteye geçmez. Bu yüzden şekerli besinler yerine tam tahıllı ürünler tüketilmelidir.

rezene

Rezeneden Yardım Alın

Yapılan araştırmalara göre süt verimini attırmada büyük rol oynayan rezene emziren her anne adayı tarafından düzenli olarak tüketilmelidir. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olduğunu unutmamak gerekir. Aşırı bir şekilde tüketilen rezene, sütü tamamen kesede bilir. Rezeneyi sadece çay şeklinde içmek yerine suda haşlayarak ya da az yağda çevirerek tüketmekte mümkündür.