Rezene Çayı Anne Sütünü Arttırır mı?

Emzirme döneminde sütü az gelen anneler, sütlerini arttırmak ve bebeklerini en iyi şekilde beslemek için elinden geleni yapar. Bu dönemde pek çok kişi tarafından kullanılan rezene, anne sütünü arttırma da etkin bir rol oynar. Fakat kullanılan ölçüye dikkat edilmesi gerekir. Aşırı tüketilmesi sonrasında ise sütün tamamen kesilmesine de neden olabilir.

Gebelik döneminde anne adaylarının en büyük korkusu doğum olsa da; doğum gerçekleştikten sonra başka kaygılar başlar. Bebeğini sağlıkla dünyaya getiren annenin en büyük bir diğer endişesi ise bebeğine yeterli miktarda anne sütü verip veremeyeceğidir. Özellikle doğumdan sonraki ilk 6 ay anne sütü içinde barındırdığı mineraller ve vitaminler sayesinde bebek için en ideal besin kaynağıdır.

rezene cayi

Anne sütü ile beslenen bebeklerin hastalığa yakalanma riski diğer bebeklere göre daha az olur. Peki, sütü az olan ve bebeğini uzun süre kendi sütü ile beslemek isteyen anneler ne yapmalıdır, ek olarak sütü arttıran besinler bulunur mu? İşte sütü az olan tüm annelerin merak ettiği soruların cevapları…

Rezene Çayını Ölçülü Kullanın!

Faydası sayılmakla bitmeyen rezene çayının bilinen bir diğer yararı ise anne sütünü arttırmakdır.

Emzirme döneminde sütü az olan annelere önerilen rezene çayı, sütü son derece arttıran bir besindir. Fakat düzenli kullanılması gereken bu çay, çok fazla kullanıldığı takdirde sütü tamamen kesme niteliğine de sahiptir.

Rezeneyi sadece çay olarak tüketmenin yanı sıra suda haşlayarak ya da yağda çok az çevirerek de tüketebilirsiniz.