Genç Yaşta Anne Olmak

Bazen planlı bazen de plansız gelişen hamilelikler pek çok kadının genç yaşta anne olmasını beraberinde getiriyor. Kimileri için bu durum kabusa eşdeğer ancak kimileri genç yaşta anne olma hayali ile adeta yanıp kavruluyor. Aslında psikolojik açıdan değerlendirildiğinde kadın ve erkek isterse genç yaşta anne olunmasının hiçbir sakıncası yok. Ancak bu durumun sorumluluğunu kaldırabilmek yani genç yaşta anne olmaya hazır olmak da çok önemli!

Anne olmanın bir yaşı var mı? Yıllardır tartışılan bu soruya net bir yanıt vermek aslında pek mümkün görünmüyor. Elbette çocuk yaşta anne olmak bambaşka bir konu! Ancak çocukluktan çıkıldığında ve genç bir kadın olunduğunda genç yasta anne olmak konusunda da herhangi bir sakınca görünmüyor. Bu konuda en çok söz sahibi olan psikoloji uzmanları da anne olmanın bir yaşının olmadığı, 20’li yaşlarda anne olmak konusunda herhangi bir sakınca olmadığı görüşünde hemfikir...

 Genç Yaşta Anne Olmak

Kariyer Ve Anne Olmak Arasında Yaşanan Gelgitler

Genç yaşlarda çocuk sahibi olmak kadınları erkekleri olduğundan daha fazla etkiliyor. Çünkü erkekler kariyerlerine kaldıkları yerden hatta hiç ara vermeden devam edebiliyorlar. Ancak kadın için aynı durum söz konusu değil! Henüz iş yaşamının ilk yıllarında anne olmak çoğu kadının meslek hayatından vazgeçmesi ile sonuçlanıyor. Çünkü hem kariyer hem de çocuk bakımını bir arada devam ettirmek belirli bir olgunluk ve emek gerektiriyor. Bu nedenle kadınların kariyer – annelik arasında bir seçim yapmak zorunda kalması şaşılacak bir durum değil.

Tüm kadınların ergenlik döneminden itibaren her daim akıllarının bir köşesinde mevcudiyetini koruyan olgular da mevcut. Bunlardan biri kadınların çocuk sahibi olmak konusunda bir biyolojik saatlerinin olduğudur. Sürekli olarak 30’lü yaşlardan sonra çocuk sahibi olmanın zorlaşacağı hatta imkansızlaşacağı söylemleri ile büyüyen kadınlar bu konuda bir baskı hissediyor. Aceleci davranmalarına neden olan hususlar genellikle aralıksız ilerleyen o “biyolojik saat” oluyor. Oysa günümüzde tıp ilerledi ve artık 50’li yaşlarda dahi kadınlar çocuk sahibi olabiliyor.

Genç Yaşta Anne Olmanın Avantajları

Sonuç olarak genç yaşta anne olma kararı verirken tüm yaşamınızı birlikte değerlendirmelisiniz. Asla çocuk sahibi olmanız kariyer yapmanıza engel değil. Ancak ilerleyen tıp ve bulunan yeni teknikler sayesinde çocuk sahibi olmak için aceleci davranmaya da pek gerek kalmadı gibi görünüyor. Karar sizin, biz sizler için genç yaşta anne olma konusunu avantajları ve dezavantajları ile birlikte araştırıp derledik. Bu tablonun karar aşamasında olan kadınlara yardımcı olmasını diliyoruz.

Genç Yaşta Anne Olmanın Avantajları Nelerdir?

  • Genç yaşta doğum yapmak fiziksel olarak daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar
  • Birden fazla çocuk sahibi olma hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz
  • Daha erken olgunlaşır ve yaşıtlarınızdan düşünce bazında her daim bir adım önde olursunuz
  • Çocuğunuzda anne – çocuk ilişkisinin yanı sıra arkadaş ilişkisi de kurabilirsiniz.

Genç Yaşta Anne Olmanın Dezavantajları

Genç Yaşta Anne Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

  • Yaşama dair amaçlarınızı ve hayallerinizi ertelemek zorunda kalabilirsiniz
  • Eşinizle olan ilişkinizde arkadaşlık ve romantizmin tam olarak şekillenmesi için yeterince zamanınız olmayabilir
  • Ekonomik olarak bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz
  • Yaşıtlarınızın sürdüğü yaşamı isteyebilir, özleyebilirsiniz