Tüp Bebekte Yaş Başarıyı Etkiler mi?

Tüp bebek tedavisinde yaşın etkisi büyüktür. 35 yaş altında tüp bebek tedavisi uygulayan kişilerin başarı oranları yüzde 35 olurken; 40 yaş üstünde yüzde 5’e düşer. Kadının yaşıyla beraber, streste önemli etkendir. İleri yaşlarda sıklıkla tercih edilen ve güvenli yöntemlerden biri gösterilen tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak için birçok yöntemler vardır.

Tüp bebek tedavisi ile nasıl olsa bebek sahibi olurum diyen çiftler, kesinlikle bu konuda geç kalmamalıdırlar. Tüp bebek tedavisinde kadının yaşının ilerlememiş olması çok önemlidir. Aksi takdirde bu durum yumurta kalitesinde ve sayısında yetersizliğe neden olabilir. Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için kadının yaşının ve yumurtalarının kalitesi en önemli unsurlardan biridir.

Kadının Yaşı Tedaviyi Nasıl Etkiler?

Tüp Bebekte Yaş

Tüp bebek tedavisinde sorun kesinlikle tek taraflı düşünülmemelidir. Bazen sorun kadında olsa da bu sorunların en az kadın kadarı erkekte de olabilir. Kız çocuklarında adet dönemine girene kadar yumurta rezervi çok düşük olur. Bu oran tam tersine menopoz döneminde en yüksek seviyeye çıkar. 37 yaşına gelen bir kadında hem yumurta kalitesi hem de yumurta sayısı en aza düşer. Bu yüzden sağlıklı ve daha kolay bir şekilde bebek sahibi olmak isteyen kadınların 25 - 34 yaş aralığında tüp bebek tedavisine başvurulmaları gerekir. Kadın yaşı ilerledikçe başarı oranının düşeceği unutulmamalıdır.

Menopoz Döneminde Başarı Oranı Nedir?

Genellikle 45 - 48 yaş aralığında kadınların adet kanamasının son bulmasına menopoz denir. Türkiye’de bu yaş 47 olarak saptanmıştır. Kadınlarda menopozla birlikte yumurta hücrelerinin ürettiği östrojen seviyesi de düşer. Bu hormonunda meydana gelen düşüklük idrar yolu enfeksiyonuna, vajina kuruluğuna ve idrar yolu kuruluğuna neden olur. Bu gibi sorunlar da gebelik ihtimalini en aza düşürür.