Hamilelikte Uçak Yolculuğu Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte uçak yolculuğu yağılabilir ancak 36. haftadan sonra tavsiye edilmez. En ideal uçak yolculuğu zamanları gebeliğin 17-24 haftaları arasıdır. Tansiyon, şeker hastalığı, çoklu gebelik ya da erken doğum riski taşıyanların uçak yolculuğu yapması tavsiye edilmez. 36. hafta dolmuş ise ve uçak yolculuğu mecburi ise mutlaka doktora danışılmalı ve izin alınmalıdır.

Uçakla yolculuk yapmak günümüzün modern insanına göre otomobil ya da başka bir kara taşıtıyla yolculuk yapmaktan farksız hale geldi. Hem güvenli, hem de gidilecek uzun yollu mesafeleri kısa sürede varabilmeyi sağladığı için sıkça tercih edilir durumda.

Fakat hamile olan bayanları çoğu zaman bu durum endişe içinde bırakır. Gebeliğin normal sürdüğü ve her şey yolunda olduğu takdirde doktorlarında iznini alarak hamileliğin 36. haftasına kadar uçak yolculuğu yapmanın hiçbir sakıncası yoktur. Hamilelikte şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kanama, erken doğum riski ve çoklu hamilelik yani ikiz bebek gibi risk taşımıyorsanız uçakla gönül rahatlığıyla yolculuk yapabilirsiniz.

Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Eşinizle birlikte kurduğunuz tatil planlarınız suya düşmesin. Gerek yurt dışı gerekse yurtiçi seyahat planınızı hamilelik yüzünden ertelemenize gerek yok. Hamileliğinizin tadını çıkarmaya bakın.

Hamilelikte Uçak Yolculuğu İçin Uygun Haftalar

Gebelikte uçakla seyahat için en güzel ve en uygun zamanlar 14 ile 27. haftalardır. Çünkü bu zamanlar mide bulantısı kusma, halsizlik gibi rahatsızların azaldığı dönemdir. Hava yolları şirketleri 36. ayını doldurmuş hamileleri uçaklarına kabul etmek istemezler. Bu konuda katı kuralları vardır. Doğum tarihinize 1 haftadan az kalmışsa hava yolu şirketi sizi uçağa kabul etmeme hakkına sahiptir. Fakat eğer uçak yolculuğu yapmanız zorunlu ise doktorunuza başvurup uçak yolculuğuna her hangi bir engeli yoktur 72 saat içinde doğumun gerçekleşmesine ilişkin bir bulguya rastlanmamıştır diye bir rapor hazırlayıp vermesi sonucunda uçakla uçmanızı engelleyen sorun ortadan kalkacaktır.