Hamileyken İlaç Kullanılır mı?

Gebelikte doktor tarafından uygun görülen ilaçlar kullanılabilir. Bilinçsizce ilan kullanımı bebeğin zarar görmesine de neden olabilir. Bu yüzden hastalıklardan korunmak ve doktor kontrolünde olmaya özen gösterilmeli. Gebelikte asla ilaç kullanılmaz diye bir şey yoktur. Mecburi durumlarda kullanılabilir. Aksi takdir hastalığın ilerlemesi bebek için daha büyük bir risk oluşturacaktır.

Anne olmak henüz bebek dünyada gelmeden dahi pek çok sorumluluğu beraberinde getiriyor. Bebekleri için her konuda özenli davranan anneler ilaç kullanımı konusunda ise maksimum bir endişe yaşıyor. Hamile iken ilaç kullanılmaz kanaati ise uzmanlar tarafından yalanlanıyor. Elbette hamile olan kadınların gelişigüzel ilaç kullanmaları bebekleri için ölümcül tehlikelere davetiye çıkarabilir. Ancak doktor kontrolünde olması kaydıyla ilaç kullanılmasında uzmanlar bir sakınca görmüyor.

gebelikte ilaç kullanılır mı

Gebelikte Kendinizi Koruyun

Uzmanların hamile kadınlara öncelikli önerisi hastalıklara karşı kendilerini korumaları oluyor. Özellikle üst solunum yolları ile idrar yolları enfeksiyonlarına karşı anne adaylarının tedbirli davranması şart! Fakat herhangi bir hastalık durumunda da anne adayları ilaç kullanabilir. Bu ilaçlara antibiyotiklerin de dahil olduğunu hatırlatalım. Fakat hangi ilaçların gebeler tarafından kullanılmasında bir sakınca olmadığını ancak hekimler biliyor.

Mutlaka doktorunuzun izin verdiği ilaçları, önerilen dozda kullanmalısınız. Bu iki önemli hususa dikkat ettiğiniz müddetçe bebeğinizin aldığınız ilaçlardan etkilenmesi söz konusu olmayacaktır. Uzmanların altını çizdiği bir başka husus daha var. Pek çok anne adayı bebeğine zarar vereceği düşüncesiyle ilaç kullanmayı reddettiği için hastalıkları ilerliyor. Bu hastalıklar bebeklere çok daha büyük zararlar verebiliyor!