Hamilelikte Hayatınızı Zorlaştıracak 5 Durum

Bir kadının hayatında en pozitif olması gereken dönemlerden biri de şüphesiz ki hamilelik. Ancak maalesef bazı takıntı ve alışkanlıklarımız bu özel dönemi bizim ve çevremizdekiler için çekilmez hale getirebiliyor. İşte hamilelikte baş etmemiz gereken bazı durumlar:

Kilo Almaktan Bu Kadar Korkmayın

Aramızda “Ben hamilelikte kilo almaktan veya aldığım kiloları verememekten hiç korkmadım” diyen birileri varsa lütfen onları dışarı alalım, çünkü onlar muhtemelen bu dünyadan değiller ve bize zarar verebilirler! Korkmayın, abartmamak kaydıyla hamilelikte kilo almak dünyanın en normal şeyi ve yapılan araştırmalar gösteriyor ki annelerin birçoğu emzirme döneminin sonunda eski kilosuna kavuşuyor. (bknz gebelikveannelik.com/hamilelikte-kilo-alimi )

hamilelik donemi kilo alma

Kendinizi Diğer Anne Adaylarıyla Kıyaslamayın

Ah şu kadınsal rekabet! Diyebiliriz ki; kadınlar arası rekabet hamilelik ve lohusalık dönemlerinde adeta zirve yapıyor. Onun karnı daha mı büyük? Benim kadar kilo almamış mı? Hala topuklu ayakkabıyla mı geziyor? Unutun gitsin! Bu sizin hayatınız en özel dönemi ve onu başkaları yüzünden kendinizi paralayarak boşa harcamayın.

hamilelik donemi kiyaslama

“Bayan Mükemmel” Olmaya Biraz Ara Verin

Eminiz ki siz, ne zaman gitsek bizi tertemiz bir ev, 6 çeşit tatlı-tuzlu kurabiye ve fönlü saçlarla karşılayan mükemmel kadındınız ancak hamilelik bu rolü biraz zorluyor. Canınızı sıkmayın, artık hayatınız eskisi kadar düzenli olmayabilir ancak unutmayın ki karnınızda dünyanın en mükemmel varlığını taşıyorsunuz.

bayan mukemmel hamile

Eski Hayatınıza Dönememe Kaygısından Kurtulun

Siz nefes almak ve yürümek gibi en basit şeyleri yaparken bile zorlanırken çocuksuz arkadaşlarınız, gündüz gezmelerde gece eğlencelerde gününü gün mü ediyor? Dahası bekar arkadaşlarınız artık size başka dünyadan gelen bir varlıkmışsınız gibi mi bakıyor? Korkmayın, bunların hepsi geçecek. Çok yakında siz de topuklu ayakkabılarınızı giyip onların arasına karışacaksınız.

hamilelik sonrasi guzellik

“Bebeğim Nasıl Olacak” Endişesini Bir Kenara Bırakın

Biz dişiler, henüz evcilik oynarken bile kendimize anne rolü biçmeye bayılırız. Yani bizim hayalimizdeki çocuğun mazisi eskiye dayanır. Ama işte artık gerçek bir anne olacağımız o büyük güne artık çok az kaldı ve meraklanmamak elde değil gibi geliyor değil mi? Size tek tavsiyemiz; kontrollerinizi ihmal etmemeniz ve doktorunuza güvenmeniz. Eğer hala kaygılarınızdan kurtulamıyorsanız annenizin sizi nasıl gördüğünü düşünün ki ne olursa olsun nasıl mükemmel bir varlığa sahip olacağınızı anlayabilesiniz. (bknz gebelikveannelik.com/gebelikte-yapilan-tarama-testleri )

bebegim nasil olacak