Bebeğe Su Vermeye Ne Zaman Başlanmalı?

Doğumundan sonra ilk 6 ay boyunca tüm ihtiyaçlarını ve su gereksinimini anne sütünden alan bebeğe, ek besin verilmeye başlanmasından itibaren su vermek gerekir. Bebekler için özel olarak üretilen düşük sodyumlu ve mikropsuz sular verilmelidir. Her ne kadar bu dönemler uygun olsa da su verilmeden önce bir hekime danışmakta fayda var.

Vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için hayati bir öneme sahip olan su, bebeğin tüm ihtiyaçları dâhil olmak üzere anne sütünden karşılanır. Fakat bebeğin anne sütünden su alamadığı zamanlarda ise ihtiyaç dışarıdan karşılanmalıdır. Bu yüzden bebek mamaları bebeğe göre hazırlanmalıdır. Mamaların içerisinde bulunan su bebeğin ihtiyacını karşılayacaktır.

Bebeğe Su Ne Zaman Verilir

Annelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de bebeğe ne zaman su verileceğidir. Bebek için en uygun dönem ek gıdaya başladığı zamanıdır. Bebek dışarıdan ne kadar çok besin almaya başlarsa o kadar çok susuzluk hisseder. Bu yüzden tercih edilebilecek olan en doğal sıvı kaynağı da sudur.

Bebeğe Verilen Su Nasıl Olmalıdır?

Bebeğe Su Vermek

Oldukça hassas ve narin bir vücuda sahip olan bebeğe verilen suyun içerdiği elektrolit yükü çok önemlidir. Her koşulda temiz ve mikrop barındırmayan sular bebeğe verilmelidir. Bu yüzden bebekler için özel olarak üretilen ve düşük minerale sahip olan sular tercih edilmelidir.

İlk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenen bebekte böbrek fonksiyonları çok fazla gelişmemiş olur.  Bu nedenle 6 ay sonrasında mamalarda kullanılmak için düşük sodyumlu sular alınmalıdır.