Hamilelikte Bel Ağrısını Azaltan 13 Öneri

Hamilelikte bel ve sırt ağrıları, anne adaylarının en büyük şikayetlerinden biridir. Ağrıların nedeni elbette vücudun şeklinin değişmesi, yükünün artması ve buna benzer etmenler oluyor. Ancak bazı alışkanlıklar da bel ve sırt ağrılarının artmasına neden olabilir. Hamilelikte bel ağrılarını azaltan öneriler pek çok anne adayının imdadına yetişti. Şimdi sıra sizde!

Hamileliğin ilerleyen haftalarında vücutta çeşitli ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar, gebeliğin tadını çıkarmanızı da önleyebileceği için çeşitli önlemler almalı, belki de yaşam alışkanlıklarınızda biraz değişikliğe gitmelisiniz. Hamilelikte en sık rastlanan ağrılar bel ve sırt ağrısı oluyor. Uzmanlar gebelikte bel ağrısını azaltan önerilerin uygulanmasını tüm anne adaylarına tavsiye ediyor.

hamilelikte bel agrisi azaltan oneriler

İşte hamilelikte bel ağrısını azaltan o öneriler…

 1. Hamileliğe bağlı olarak vücudunuz değiştikçe duruşunuz da değişebilir. Ancak kambur ve yanlış duruşu önlemek için nasıl durduğunuzu sıklıkla kontrol etmelisiniz. Başınız ve omuzlarınız dik olmalı. Bu duruş bel ve sırt ağrılarının oluşmasını önleyebilir.
   
 2. Hamilelikte babet olarak adlandırılan altı tamamen düz olan ayakkabılar giyilmemeli. Çok az topuğu olan ayakkabıları seçin. Evde de rahat ve çok az topuklu ayakkabılar giyebilirsiniz.
   
 3. Yere doğru asla belinizi bükerek eğilmeyin. Yere eğilmeniz gerektiğinde dizlerinizi bükerek, beliniz dik olarak şekilde çömelin ve yine aynı şekilde doğrulun.

  hamilelikte bel agrisi
   
 4. Geceleri ya da gündüzleri dinlenirken sırt üstü yatmayın. Yan yatın ve karnınızın altını ince bir yastıkla destekleyin. Bu sayede bel ve sırt ağrılarınızda ciddi bir azalma meydana gelecektir.
   
 5. Çok yumuşak ve çok sert yatakları tercih etmeyin. Serte yakın ancak çok sert olmayan bir yatakta uyumalısınız.
   
 6. Oturma pozisyonundayken mutlaka belinizin arka bölümüne yastık koyun. Yastık belinizi tam olarak kavramalıdır.
   
 7. Bel ve sırt ağrılarını azaltan egzersizleri yapın. Egzersiz öncesi mutlaka doktorunuza danışın.
   
 8. Belinizi destekleyen ve hamilelikte kullanılabilen kemerleri deneyebilirsiniz. Bu kemerlerin nasıl kullanılması gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi alın.

  gebelikte bel agrisini azaltma
   
 9. Hamileliğinizin ilk günlerinden son günlerine dek sürekli dinlenmeye özen gösterin. Uzandığınızda ayaklarınızı yüksek bir yere koyun.
   
 10. Uzun süre ayakta kalmayın. Her 5 dakikada bir birkaç dakikalığına da olsa oturarak dinlenmeye çalışın.
   
 11. Uzun yürüyüşler bel ve sırt ağrılarının temel nedeni olabiliyor. Günde yarım saatten daha fazla yürümeyin.
   
 12. Ağır eşyalar kaldırmak hem ağrılara hem de düşük sebebi olabilir. Asla ağır eşya kaldırmayın.
   
 13. Ciddi bel ağrıları yaşadığınızda bir havluyu ısıtarak belinize koyabilir ve hafif masaj yapabilirsiniz.