Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrısı

Hamilelik dönemi ile birlikte hem fiziksel hem de zihinsel olarak köklü değişimler geçiren anne adayları gebeliğin her geçen günü daha fazla kilo alır. Alınan kiloların kontrollü olmaması nedeniyle pek çok anne adayında dayanılmaz sırt ve bel ağrıları meydana gelir. Anne adayı bu ağrılardan kurtulmak için gebelikte ortopedik yataklar kullanmayı ve çok fazla ağır taşımamayı denemelidir.

Hem fiziksel hem de zihinsel olarak mükemmel bir şekilde başlayan gebelik, zamanla yerini olumsuzluklara bırakır ve anne adayını olumsuz etkilemeye başlar. Özellikle gebeliğin ilerleyen aylarında meydana gelen sırt ve bel ağrıları anne adayı için en büyük sorunlardandır. Maksimum ağırlığa dayanan bebek anne adayında dayanılmaz sırt ve bel ağrıları meydana getirir ve hareket yetisini oldukça kısıtlar.

Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları Nasıl Giderilir?

Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları

Gebelikle beraber en büyük değişim anne adayının fiziğinde meydana gelir. Gebelikte anne adayının duruş değişir ve omurgalar düz hale gelir. Bu da beraberinde bel ve sırtta şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. Anne adayları ağrılarını en bu dönemde en aza indirmek istiyorsa kesinlikle ortopedik yataklar kullanmalıdır. Rahat bir uyku anne adayının gün içerisinde daha mutlu ve huzurlu olmasına yardımcı olur.

Anne adaylarının yatak konusunda yaptıkları en büyük yanlış yumuşak ürünleri tercih etmeleridir. Bu zeminlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Mümkünse kısa aralıklar ile yatış pozisyonu değiştirilmeli ve bel boşluğu bir yastık aracılığı ile doldurulmaya özen gösterilmelidir.  Anne adayları yatarken mümkün olduğu kadar sol taraflarını tercih etmeli.

Şiddetli bel ve sırt ağrılarının en büyük nedeni aşırı kilo alımıdır. Bu yüzden kilo alımı en kısa sürede kontrol altına alınmalıdır. Hatta yenilip içilen gıdalara dikkat edilmelidir. Bu dönemde ağır eşyalar kaldırılmamalı ve ağır ev temizliği yapılmamalı. Uzun süre ayakta durmaktan ve topuklu gibi rahatsız edici ayakkabılar giymekten kaçınılmakta da fayda var.