Diş Buğdayı Nasıl Yapılır?

Diş buğdayı çok eski Türk gelenekleri arasında yer alır. Bebeğin ilk dişi çıktığında birkaç gün içerisinde yakın akrabalar ve arkadaşlar çağrılarak diş buğdayı hazırlanır ve küçük çaplı bir kutlama yapılır. Aslında kutlamanın bazı amaçları var. Bebeğin sağlam dişlerinin olması gibi inanışlara hizmet eden bu kutlamanın baş aktörü de elbette diş buğdayıdır. Nasıl hazırlayacağınızı tarifimizde detaylarıyla anlattık.

Çok eski geleneklerden biri olan diş buğdayı, bebeğin ilk dişinin çıkışını kutlamak için yapılır. Eskiden diş buğrayı yapılırsa bebeğin dişlerinin daha sağlam olacağına inanılırdı. Ayrıca bebeğin rızkının çok olması, çabuk büyümesi gibi dileklerin de gerçekleşeceği düşünülürdü. Doğru mudur bilinmez ama anneler bu geleneği halen yaşatıyor. Diş buğdayı kutlamasına adını veren ise sadece bu özel günde hazırlanan bir karışım. Diş buğdayı tarifini sizler için hazırladık.

Diş Buğdayı Tarifi

Diş Buğdayı İçin Malzemeler (10 kişilik)

  • 4 su bardağı buğday
  • 1 su bardağı nohut
  • Badem
  • Leblebi şekeri
  • Fındık
  • Ceviz
  • Nar

Diş Buğdayı Yapılışı  

Öncelikle diş buğdayının başrol oyuncusu olan buğdaylar aşurelik buğday değil. Elenmiş ham buğdaylar kullanmanız gerekir. Çünkü aşurelik buğday haşlandığında ezilir ve dağılır. Ancak diş buğdayında buğday tanelerinin diri görünmesi gerekir. İstediğiniz görüntüyü size ancak elenmiş ham buğdaylar verebilir.

Buğdayı ve nohutu farklı kaplarda haşlayın. Haşlanma süreleri farklı olduğundan aynı tencerede haşlama yapmamalısınız. Ardından buğdayın üzerine haşladığınız nohut tanelerini dökün ve karıştırın. Üzerini de badem ceviz gibi çerezlerle süsleyin. Mutlaka süsleme için malzemeler listemizde yazan her gıdayı kullanmanız gerekmiyor. Tamamen arzunuza bağlı olarak liste üzerinde çıkarma ya da ekleme yapabilirsiniz.

Diş buğdayı tarifinde şeker yok. Ancak siz daha tatlı bir tarif olsun isterseniz bir miktar pudra şekeri kullanabilirsiniz. Pudra şekerini servis kuplarının ya da kaselerinin üzerine ekleyebilir ya da buğday ve nohut karışımına ekleyebilirsiniz. Eğer pudra şekeri de kullanmak istemiyorsanız tatlandırmak için renkli şekerlerle süsleme yapabilirsiniz.