Mikroenjeksiyonun Tüp Bebek Yönteminden Farkı Nedir?

Tüp bebek yönteminde, vücut dışına alınan sperm ve yumurtalar laboratuvar ortamında bir araya getirilip, döllenmenin kendiliğinden oluşması sağlanır. Hareket ve dölleme kapasiteleri yetersiz ve az sayıda olan spermlerde şekil bozukluğu durumları olabilir. Şekil bozukluğu gösteren spermler, yumurtayı kendiliğinden dölleyemez. Bu gibi durumlarda spermin yumurta içine enjekte edilerek döllenmesinin sağlanması işlemine mikroenjeksiyon (ICSI) denir.

Çocuk sahibi olmak isteyenler için tek tedavi yöntemi tüp bebek değildir. Her ne kadar bugün en çok tercih edilen ve ilk olarak akıllara gelen yöntem olsa da, farklı seçenekler ve uygulama teknikleri de bulunuyor. Bunlardan biri de Mikroenjeksiyon yöntemi. Bu yöntemin tüp bebek yönteminden farkı döllenmeyi sağlama şeklidir.

Mikroenjeksiyon yöntemi

Tüp bebek tedavisi sırasında çiftlerden alınan sperm ve yumurtalar laboratuarda bir araya getirilir. Vücudun içerisinde döllenme gerçekleşmediği için oluşturulan bu özel ortamda döllenmenin kendiliğinden oluşması beklenir. Her zaman döllenme gerçekleşmeyebilir.

Çünkü hareketi yetersiz, kalitesi düşük olan, sayı olarak yeteri kadar bulunmayan spermler yumurtayı kendiliğinden delemedikleri için döllenme gerçekleşmez. Döllenmenin doğal şekilde gerçekleşmemesi halinde spermler yumurtanın içerisine enjekte edilir. Bu şekilde oluşturulan döllenme yöntemi Mikroenjeksiyon olarak nitelendirilir.