Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılan Serolojik Testler

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlere bazı kan tetkikleri yapılır. Çiftlerde olan enfeksiyonlar tanımlanır, bebeğin doğum sonrasında korunması için önlemler alınır. Hepatit B ve kızamıkçık durumları için tedavi öncesi gerekli tetkikler yapılır. Sağlık problemleri olan çiftlere ilk olarak hastalıklarının geçmesi için gerekli tedaviler uygulanır.

Tüp bebek tedavisine başlamak isteyen çiftlerde öncelikle doktor muayenesi yapılır ve daha sonra tedaviye başlanmasına karar verilmesi üzerine hem anne adayına hem de baba adayına çeşitli serolojik testler uygulanır. Sağlıklı bir bebek elde etmek için yapılacak olan testler arasında HbsAg, anti-Hbs, anti-HCV, anti-HIV(I+II), Rubella lgG, Toxoplazma lgG yer alır.

Serolojik Testler

Yapılan testlerde anne adayında yumurta kalitesi ve yumurta sayısının uygun olmasına, rahim içi yapışıklıklara, tüplerin tıkalı olup olmamasına, tüplerini bağlatmış olmasına, enfeksiyonlara ve rahim şekli bozukluklarına bakılır.

Erkekte ise yapılan serolojik testlerde sperm sayısına, kalitesine ve spermlerin hareketliliğine bakılır. Yapılan testler sonucunda bebeğin doğum sonrası korumaları için önlemler erkenden alınmış olur.