Epidural Sezeryan mı Normal Epidural mi?

Ağrısız doğum olarak adlandırılan epidural ile normal doğum yapmak son dönemin en çok tercih edilen doğum yöntemleri arasında yer alıyor. Anne adayları sezaryen konusunda da kararsız! Genellikle doğum esnasında acı çekmemek için tercih edilen anestezi yöntemleri akılları da bir hayli karıştırabiliyor. Unutulan nokta ise doğum yöntemine anne adayının tek başına karar veremeyeceğidir. Bu kararın doktor ile görüşülerek verilmesi gerektiğini sakın unutmayın!

Doğum, çok farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilen bir uygulamadır. Anne adayları genellikle doğum yöntemine karar vermeye çalışsa da aslında bu kararın doktora bırakılması, en doğru seçim olacaktır. Bazen doğum yöntemleri hakkında anne adayının yeterince bilgi sahibi olmaması, farklı sonuçla doğurabiliyor. Öncelikle doğum çeşitleri hakkında yeterli ve doğru bilgilerin edinilmesi gereklidir.

Epidrual Sezaryen

Sezaryen Kaç Şekilde Yapılır?

Sezaryen uygulaması iki farklı şekilde yapılabilir. Bunların ilki genel anestezi ile anne adayının tamamen uyutulduğu yöntemdir. Diğerinde ise anne adayının sadece belden aşağısı uyuşturulur ve bilinci açıktır.

Anne adayının belden aşağısının uyuşturulduğu yöntem ise iki şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki spinal anestezi, diğeri ise epidural anestezidir. Bu iki anesteziden herhangi biri tercih edilebildiği gibi her ikisi de aynı anda tercih edilebilir. Normal doğumda ise yalnızca epidural anestezi uygulanabilir. Halk arasında “ağrısız doğum” olarak da adlandırılan bu yöntemde yine vücudun bir bölümü uyuşturulur.

Spinal Anestezi ile Epidural Anestezi Arasındaki Fark

Her iki anestezi yönteminde de anne adayının bel bölgesinden bir ilaç verilir.

Spinal anestezide uygulanan ilaç omuriliği saran dura zarını geçer ve sıvı bölgenin iç kısmına ilaç verilir.

Epidural anestezi yönteminde ise sıvıya ulaşılmaz ve ilaç zarın dış bölgesine verilir. Spinal anestezide uyuşma hemen başlar. Diğerinde ise uyuşmanın başlaması yani ilacın etkisini göstermesi için yaklaşık 20 dakika beklenmesi gerekir.

Spinal anestezi yönteminden sonra baş ağrısının görülme olasılığı diğerinden çok daha fazladır.

Not: Epidural ve spinal anestezi arasındaki farkı daha detaylı öğrenmek için Epidural ve Spinal Anestezinin Farkı yazımızı inceleyebilirsiniz.