Genital Bölge Varisleri Nedir?

Genital bölgede oluşan varisler hamilelerin kabuslarından biri haline geldi. Bazen farklı nedenler bazen de hamileliğin kendisi bu probleme yol açabiliyor. Çözüm ise tedavi yöntemlerinde gizli. Birden fazla tedavi yöntemi uygulanabiliyor. Ancak bu sorunu yaşayan anne adaylarının normal doğum yapıp yapmayacağı konusunda çok dikkatli bir karar vermek gerekiyor. Bu kararı da doktorun vermesi şart!

Varis dendiğinde akla genellikle bacaklar gelir. Oysa varis vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Örneğin genital bölgede de çeşitli nedenlere bağlı olarak varis oluşumu meydana gelebilir. Hamilelikte gelişmeye başlayan ve zamanla ilerleyen genital bölge varisleri karnın alt kısmında ağrıya da neden olabilir. 20 ila 45 yaş arasında olan, birden fazla gebelik yaşamış kadınlarda bu durum daha sık ortaya çıkabiliyor.

Genital Bölge Varisleri

Genital Bölgedeki Varis Tedavisi

Genital bölgedeki varislerin farklı tedavi metodları bulunur. Ameliyat da tedavi çeşitlerinden biridir. Tedavi aşamasında esas alınan kişinin şikayetlerinin ortadan kaldırılması olur. Aynı zamanda yeniden varis oluşumunu önlemek de tedavi yöntemlerinde en temel amaçlar arasında yer alır.

Genişleyen damarların ilaç kullanımı ile yeniden daraltılmaya çalışılması yani ilaç tedavisi en sık tercih edilen tedavi yöntemlerinin de başında gelmekteydi. Ancak söz konusu ilaçlar vücuda hormon yüklemesi yaptığı için artık genital bölge varisi tedavisinde bu ilaçlar kullanılmıyor. Sadece uygulanan tedavisi desteklemesi amacıyla ağrı kesici ilaçlar gibi farklı ilaçlar kullanılabiliyor.

Genital Bölge Varis Tedavisi

Tüm tedavi uygulamalarından sonuç alınamaması durumunda ameliyat tercih edilir. Ameliyatta kesiler uygulanarak varisler çıkarılır. Karın bölgesinin iç kısmında toplardamara baskı yapan tüm etmenler düzeltilir ve böylece yeniden varis oluşumuna neden olabilecek etkenler ortadan kaldırılmış olur.

Genital Bölgede Varis Normal Doğum Yapmaya Engel mi?

Bu varisler normal doğum esnasında çok ciddi kanamalara yol açabiliyor. Aşırı kan kaybı hem annenin hem de bebeğin hayatını tehlikeye atabildiği için genital bölge varisi problemi yaşayan anne adaylarına genellikle normal doğum yapmaları önerilmez.

Genital Bölge Varis Belirtileri

Sadece başlangıç aşamasında olan ve çok hafif düzeyde bu sorunu yaşayan kişiler doktorlarına danışmaları şartı ile normal doğum yapabilir.