Bebeklerde Yalancı Şaşılık Nedir?

Bebeklerde meydana gelen şaşılık için gözün düz karşıya bakması sırasında bir gözün içe, dışa ya da yukarı kayması denebilir. Bazı bebeklerde yalancı şaşılık denen göz kayması durumu kalıcı olabileceği gibi geçicide olabilir. Gözlerde kalıcı sanılan şaşılık durumu aileleri endişelendirse de teşhis konulmadan panik yapılmamalıdır. Yapılacak ilk aşama uzman doktora başvurmak ve önerileri eksiz yerine getirmektir.

Şaşılık, gözlerin aynı anda bir yere bakmak isterken bir gözün ya da iki gözün farklı yöne kaymasıdır. Kısaca bir göz düz bakarken diğer gözünde içe, dışa ya da yukarı ve aşağı bakması denilebilir. Gözlerde kayma durumu kalıcı olabileceği gibi zaman zaman da ortaya çıkan bir sorun olabilir. Gözlerde kayma durumunun görülme olasılığı %4 orandadır ve nedenleri için tam olarak teşhis konulmaz.

Yeni doğan bebeklerde görülen şaşılık çoğu zaman ebeveynleri son derece korkutur. Fakat bu durumun kalıcı olabileceği gibi geçici olacağını da düşünerek paniğe kapılmamak gerekir. Bu durumun nasıl gelişeceğini zaman gösterecektir. Yapılacak ilk iş uzman bir göz doktoruna başvurmak ve bebeği muayene ettirmektir. Bebekte ortaya çıkan şaşılığın hekim kontrolünde takip edilmesi daha sağlıklıdır.

Yalancı Şaşılık

Yalancı Şaşılığın Sonuçları Nelerdir?

Günümüzde genel olarak bakıldığında doğuştan bebeklerin buru köklerindeki genişliği ve göz iç kapağının deri kıvrımının neden olduğu duruma yalancı şaşılık göz kayması denilebilirken kalıcı şaşılık da denebilir. Bu iki durum arasındaki farkı sadece uzman bir hekim anlayabilir. Şaşılıkta dikkat edilmesi gereken en önemli unsur erken tanı ve tedavidir. İçe ya da dışa kayma olarak şaşılık durumu iki grupta toplanır.

Yalancı şaşılık veya göz kayması oranı %4 olarak görülse de bu rakam azımsanmamalıdır. Bu hastalık sonucunda göz tembelliğe iyice alışır ve sonrasında daha kötü sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.