Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman Düşer?

Günümüzde kadınlar için sezaryenle doğum her ne kadar ağrı ve sancı hissetmeden gerçekleştirildiği için daha cazip bir seçenek gibi görünse de normal doğumu tercih eden kadınların sayısı da bir hayli fazla. Normal doğum daha kısa bir iyileşme süreci sunmakla birlikte bebek için de çok daha doğru bir seçenek oluyor. Bu nedenle uzmanlar bir sağlık sorunu olmadığı müddetçe kadınlara normal doğum yapmalarını öneriyor.

Normal doğum esnasında çoğu zaman rahim ağzına bir kesi uygulanması gerekebiliyor. Dolayısıyla bu kesiye doğum sonrasında dikiş atılıyor. Bu dikişlerin evde bakımını düzenli olarak yapılması son derece önemli! Mutlaka dikiş atılan bölgenin temizliğine ve hijyene çok dikkat etmelisiniz.

Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman Düşer

Bu dikişler kısa bir süre de  olsa annelerde rahatsızlık yaratabiliyor. Hastaneden çıkmadan hemen önce bu dikişlere genellikle pansuman uygulanır. Bu pansuman biraz olsun rahatlamanızı sağlayacaktır.

Normal Doğumda Hangi Dikiş Uygulanır?

Doğum sonrasında artık  genellikle vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılarak dikiş atılır. Bu nedenle belirli bir süre geçtikten sonra hastaneye giderek dikişleri aldırmanıza gerek kalmaz.

Bu dikişler vücutta kendiliğinden erir ve yok olur. Ancak bunun için yaklaşık 1 aylık bir süreci göze almanız gerekiyor. Bazı annelerde normal doğum dikişleri 2 hafta sonrasında ortadan kaybolmaya başlar. Ancak bazı annelerde dikişlerin tamamen yok olması için 4 haftalık bir zaman diliminin geçmesi gerekebilir.

Rahim ağzı bölgesine uygulanan dikişlerin vücudun herhangi bir yerine uygulanan dikişlerden daha uzun süre mevcudiyetini korumasının nedeni bu bölgenin nemli olmasıdır. Bu nedenle dikişlerin kuruması ve düşmesi biraz daha zaman alabilir. Ancak dikişlerin kalması aslında uygulanan kesi bölgesinin iyileşmesi açısından büyük önem taşıyor. Bu neden de annelerin biraz sabırlı olmasında fayda var.

Eğer bir ayı geçtiği halde dikişler hala düşmediyse mutlaka bir doktora danışmalısınız.