Depresyonu Atlatmak İçin 7 Öneri

İsteksizlikle başlayan derin bir hüzün hali ile devam eden depresyon, çok sayıda kişinin etkisine girmekten kurtulamadığı bir rahatsızlık. Depresyondan kurtulmak için izlenebilecek alternatif yollar var. Hangisini seçeceğinize siz karar vereceksiniz. İlaç kullanabilir ya da ilaçsız, kendi gücünüzle bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Nasıl mı? Size bazı ipuçları veriyoruz.

Bazen yaşanan acılar bazen de rutin bir yaşam sürme beraberinde depresyonu da getirebiliyor. Çağımızın hastalığı olarak adlandırılan depresyondan kurtulmak için mutlaka ilaç kullanmak gerekiyor mu? Aslında bu sorunun yanıtını psikoloji uzmanları sizinle görüştüğünde verecektir. Fakat ilaçtan önce kendi çabanızla da depresyondan kurtulabilirsiniz. Bunun için mucizelere gerek yok. İnsan, zaten mucizenin ta kendisidir!

depresyon ve musik

1- Ruhunuzu Besleyin!

“Müzik ruhun gıdasıdır” sözü her ne kadar çok klişe olsa da bir o kadar gerçektir. Depresyon ile savaşmaya kendinizi henüz hazır hissetmiyorsanız, ruhunuzu bol miktarda müzik dinleyerek besleyin. Bu sayede kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Ancak müzik seçimi de önemli. Kesinlikle kahır, acı içeren arabesk gibi müzik türleri yerine daha pozitif ritüele sahip olan müzik türlerini seçin.

2- Gözünüzde Büyütmeyin, Sadece Yapın!

Depresyonda olmak “hiçbir şeyi” yapmak istememek anlamına gelir. Eğer depresyondaysanız yapmanız gerekenleri önce aklınızdan geçirir sonra da yapacak gücü kendinizde arar ve bulamazsınız. Uzmanlar ise düşüncü süzgecinden geçirmeden direk yapılmasını öneriyor. Bu yüzden eleyip, ölçüp, tartıp, değerlendirip, karar vermeye çalışmak yerine düşünmeyin, sadece yapın. Eğer başlarsanız, biter.

Yürüyüş egzersizleri

3- En Son Ne Zaman Yürüyüş Yaptınız?

Yağmurda, karda, güneşli havada ya da rüzgarlı havada, hiç fark etmez! En son ne zaman yürüyüş yaptınız? Her gün mutlaka gidebileceğiniz en doğal yere gidin ve yürüyüş yapın. Şehir yaşamında doğal bir ortam bulmak zor. Ancak olabildiğince ağaç ya da yeşillik bulunan bölgeleri seçin.

4- Manevi Dünyanıza Yatırım Yapın!

Belki de depresyona girmenizin nedeni, manevi yönden kendinizi fazlasıyla ihmal etmenizdir. Yoga gibi rahatlatan egzersizlerden insanların çok hoşlanmasının nedenini biliyor musunuz? Çünkü kendilerini yenilenmiş ve çok daha “kendileri gibi” hissetmelerini sağlamasıdır. Milyonlarca kişide bu etkiyi bırakan yoga gibi egzersizler, sizde neden işe yaramasın?

hayat bakis acisi

5- Bakış Açınızı Değiştirin!

Hayatın size acımasız davrandığını, büyük acıları hep sizin yaşadığınızı, hiçbir zaman yaşamınızın tam olarak yolunda gitmediğini düşünüyorsunuz. Aslında hayat size tabiri caizse “torpil geçiyor”. Şaşırdınız, çünkü aksini düşünüyordunuz. Büyük acılar aslında yaşamın sert enerji şoklarıdır. Bu acılar büyük bir enerji yükler ve bu sayede eskisinden çok daha güçlü bir bireye dönüşürsünüz. Özgüveniniz, yaşam gücünüz ve cesaretiniz ikiye katlanır. Bunu biz söylemiyoruz, bilim söylüyor. Yaşadıklarınızı bir de bu açıdan değerlendirmek için bakış açınızı biraz değiştirmeniz yeterli.

6- Hayatınızı Değiştirmek Sizin İçin Çocuk Oyuncağı!

Yaşadığınız enerji şokunun size hediye ettiği gücü hissetmek için sadece içinizde bir yerlerde arayıp bulmanız gerekiyor. O gücü bulduğunuzda hayatınızda da değişiklikler yapın. Yaşadığınız şehri, işinizi, mesleğinizi, arkadaşlarınızı, evinizi, hayat felsefenizi kısacası neyi değiştirmek istiyorsanız onu değiştirin. Önünüzde yüzlerce satırdan oluşan uzun bir seçenek listesi var. Seçin, beğenin, değiştirin!

zaman ilactir

7- En Etkili İlaç: Zaman!

Zaman her şeyin ilacıdır. Bu sözü duymaktan sıkıldığınızı da biliyoruz. Ancak zamana haksızlık etmeyin ve sadece sabırlı olun. Hayattan küsüp kaçmak yerine kendinizi zamanın akışına teslim edin.