Menopozda Ateş Basmaları Nasıl Önlenir?

Menopoz dendiğinde ilk akla gelen ateş basmaları oluyor. Pek çok kadın menopozun en çok bu yönünden şikayet ediyor. Önlemek ise maalesef mümkün değil. Hiç ateş basması yaşamadan bir menopoz dönemi geçirmenin çaresi henüz bulunamadı. Ancak alacağınız birkaç önlem bu süreci yani ateş basmalarını daha kolay atlatmanızı sağlayabilir.

Menopoz döneminin en büyük sıkıntılarından biri de ateş basmasıdır. Hatta pek çok kadının bu ateş basmaları dışında büyük sıkıntılar yaşamadığı da söylenebilir. Peki, ateş basmaları nasıl önlenir ne o esnada ne yapmak gerekiyor.

Aslında menopoz döneminde ateş basmalarını önlemek mümkün değil. Sadece vücudunuzun bu tepkisine daha önceden hazırlıklı olabilirsiniz. Bir anlamda ateş basmalarını daha az hissedebilirsiniz. Onun için size bazı önerilerimiz olacak.

Menopozda  Ateş Basmalarını Önlemek

Menopozda Ateş Basmasına Karşı Alınabilecek Önlemler!

  • Sabah evden çıkmadan önce tamamı ince olan 3-4 kat kıyafetler giyin. Ateş bastığında birini ya da ikisini çıkarabilir, üşüdüğünüzde yeniden giyebilirsiniz.
  • Yanınızda mutlaka soğuk su bulundurun. Ateş bastığında su için ve şişeyi de elinizde tutun. Birkaç dakikada sıkıntınız bitecektir.
  • Olabildiğince pamuklu giysileri tercih edin. Cildinizdeki nemi emer ve terlemenizi engeller.
  • Sigara, alkol, şeker, kahve ve baharat kan damarlarınızı büzer. Bu da daha fazla ateş basması yaşamanıza neden olur. O halde bunlardan kaçınmanızda fayda var.
  • Gün içerisinde E vitamini içeren gıdaları tüketmeye özen gösterin. Doktorunuza danışarak E vitamini hapı da alabilirsiniz.
  • Yanınızda metal bir künye, broş ya da metal olan herhangi bir nesne bulundurun. Ateş bastığında bileklerinize bastırarak serinleyebilirsiniz.
  • Asla paniğe kapılmayın. Ateş bastığında paniğe kapılmanız istemsiz olarak adrenalin salgılamanıza neden olur ve bu da vücut ısınızı yükseltir.