Eşi Hamile Erkeklere 6 Önemli Tavsiye

Baba adayları bebek sevincini anne adayları kadar yaşıyor. Peki, baba olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşamak yeterli mi? Hamile olan eşiniz çok daha fazlasını hak etmiyor mu? O halde eşinizin hayatını bu süreçte bir nebze de olsa kolaylaştırmak için neler yapabileceğinize hep birlikte göz atalım.

Bebek sahibi olmak konusunda sorumluluğun ve emeğin büyük bölümü kadınlara düşüyor. Bu konuda erkeklerin de bizimle hemfikir olduğu görüşündeyiz. Ancak erkeklerin de bebek bekleyen eşlerine karşı bazı sorumlulukları var. Bunların başında da “eşine moral vermek” geliyor!

Maalesef erkeklerin tümünün bu konuda çok başarılı olduğu söylenemez. Gebelik sürecinde eşlerine moral vermek yerine moralini bozan davranışlar sergileyebiliyor, sözler sarf edebiliyorlar. İşte bu nedenle, eşi hamile olan erkeklere bazı tavsiyelerimiz olacak. Eğer bu tavsiyelere uyar ve harfiyen uygularsanız, hem sizin hem de eşinizin hayatı çok daha olumlu bir seyre girecektir.

hamile ese destek

Hamile Eş El Üstünde Tutulmalı!

Evliliğiniz boyunca eşinize çok fazla ilgi göstermemiş olabilirsiniz. Ancak hamilelik döneminde eşinize yeterince ilgi göstermeli ve hatta eşinizi el üstünde tutmalısınız. Siz gün boyunca günlük yaşamınıza devam ederken, eşinizin hamileliğe bağlı ağrılarla mücadele ettiğini, kalori hesabı yaptığını, tuvalet ile koltuk arasında mekik dokuduğunu, bir yandan da rutin muayene günlerine dair planlamalar yaptığını unutmayın. Tüm bunlar meşakkatli bir süreçtir ve sadece bu yüzden dahi eşiniz ilgiyi “fazlasıyla” hak ediyor!

hamile ese hediye almak

Küçük Hediyelerden Büyük Moral Doğar!

Eşinize küçük hediyeler almalı, sürprizler yapmalısınız. Bir akşam elinizde çiçek ile eve gelmeniz dahi, eşinizin moral katsayısını ciddi anlamda yükseltir. Eğer ne hediye alacağınızı bilemiyorsanız en sevdiği kıyafetin farklı bir rengini alabilir yani eşinizin gardırobundan kopya çekebilirsiniz. Bir sabah uyandığında, muhteşem bir kahvaltı sofrasını karşısında görmesi, onu mutlu edecektir. Bazen “seni seviyorum” demeniz dahi ya da sıcak bir gülümsemeniz dahi eşinizi mutlu edebilir. Lütfen, bunları eşinizden esirgemeyin!

hamile ese ilgi gostermek

Sabırlı Olmak Zorundasınız!

Hamilelik hormonu eşinizin bazen çok sinirli, bazen çok hüzünlü bazen de çok karamsar olmasına sebebiyet verebilir. Bu konuda erkeklere düşen görev, sabırlı olmaktır. Değişik ruh halleri içerisinde olan eşinize asla kızmayın! Unutmayın; bu hormon düzeyi eğer sizde olsaydı eşinizden çok daha abartılı duygu hallerine girebilirdiniz. Sabırlı olun ve eşinize anlayış gösterin.

esle doktor kontrolu

Eşiniz Bebeği Tek Başına Yapmadı!

Bu tavsiyemiz, özellikle muayene günlerinde eşini keyfi olarak yalnız bırakanlara gelsin. Eşiniz bebeği tek başına yapmadı. Haliyle neredeyse haftada bir defa doktor muayenesine giderken eşinizi yalnız bırakmak gibi bir lüksünüz yok! Eşinize eşlik etmeli, hatta muayene günlerini siz hesaplayarak eşinizi en azından bu konuda rahatlatmalısınız. Ayrıca, hamilelik döneminde eşinizi yalnız bırakırsanız size olan güveninde de azalma olabilir. Kadınların hiçbir şeyi asla unutmadığını biliyorsunuz, değil mi? 

hamile ese masaj

Kolları Sıvayın, Masaj Vakti!

9 ay boyunca vücudunuzda sürekli kol gezen bir ağrı silsilesi olduğunu düşünün. Anne adayları 9 ay boyunca böyle bir süreç geçiriyor. Bu yüzden erkeklerin de masaj yapmak konusunda biraz bilgi sahibi olmalarının vakti geldi. Masaj kasları gevşetir, kan dolaşımını hızlandırır ve ağrıyı azaltır. Eşinizin ağrıyan bölgelerine her akşam düzenli masaj yapmanız, ağrıların azalmasında büyük katkı sağlar.

koca ev temizligi

Bilin Bakalım Ev İşleri Kime Kalıyor?

Eşiniz hamile ve yoksa halen ev işlerini eşiniz mi yapıyor? Bu dönemde anlayış göstermek ve sabırlı olmak erkeklere öncelikli tavsiyelerimiz arasındaydı. Ev işleri konusunda da beklentiler bu yönde… Eşinize yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Bir evi derli toplu ve düzenli tutmak, emin olun hiç kolay değil. Eşinizden aldığınız talimatlar eşliğinde tüm ev işlerini üstlenmeniz gerekiyor. “Yok artık” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu işlerden abartılı tepkilerle kurtulamazsınız, önce mutfaktan başlamaya ne dersiniz?