Bebek Ayak Numarası Nasıl Hesaplanır

Bebeğinizin ayakkabı giymesi gerektiğinde sizin için kritik bir süreç başlıyor demektir. Çünkü doğru ayakkabı seçimi yapmanız şart. Aksi halde bebeğiniz hayatı boyunca ayaklarıyla ilgili bazı sorunlar yaşayabilir. Ancak endişeye de mahal yok. Eğer uzmanların önerilerine kulak verirseniz, bebeğiniz için en doğru ayakkabıyı kolaylıkla seçebilirsiniz.

Bebeğiniz artık ilk adımlarını atmaya başladıysa ayakkabıya ihtiyacı var demektir. İşte bu noktada ebeveynlerin aklı bir hayli karışabiliyor. Çünkü bebeklerine ayakkabı almak için kaç numarayı tercih etmeleri gerektiğini bilemiyor. Yani bebeklerinin ayakkabı numarasını nasıl ölçeceklerini bilemeyebiliyorlar. İşte bu konuda size yardımcı olmak istiyoruz. Bebeklerin ayakkabı numarasının nasıl belirlendiğini şimdi sizlere açıklayacağız. Ancak öncesinde bebekler için ayakkabı seçiminin önemini aktarmamız gerekiyor.

bebek ayak numarasi nasil secilir

Bebek Ayakkabısı Seçimi Neden Önemli?

Bebeklerin ve belirli bir yaşa kadar çocukların ayaklarında kemik bulunmaz. Bunun yerine kemik görevini üstlenen kıkırdak doku bulunur. Bebekler ilk aakkabılarını giymeye başladıklarında eğer yanlış ayakkabı seçildiyse maalesef ayak sorunları yaşamaya da başlarlar. Hatta bebeklik döneminde yanlış ayakkabı seçimi bebeklerin hayatları boyunca ayaklarıyla ilgili çeşitli sıkıntılar yaşamalarına dahi sebebiyet verebilir. Bu yüzden bebeğiniz 4 aşına gelene dek uzmanlara kualk vermeniz lazım.

bebek ayakkabisi nasil olmali

Bebeklerin Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Ebeveynlerin ayakkabı seçiminde öncelikle dikkat etmeleri gereken husus ayakkabının asla dar olmaması gerektiğidir. Aynı şekilde bebeğiniz 4 yaşına gelene dek tıpkı ayakkabısı gibi çoraplarının da dar olmaması ve kıkırdak dokuyu sıkıştırmaması gerekir. Ayrıca bebeklerin ayakkabılarının ön kısmında yaklaşık 1 cm kadar boşluk kalmasına dikkat edin. Asla ayakkabı ile bebeğinizin ayak ucu birbirine temas edecek kadar sıkı olmamalı.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da ayakkabının imalarında kullanılan malzemenin sert olmamasıdır. Yetişkinlerin kullandığı ayakkabı malzemeleri bebekler için uygun değil. Yumuşak malzemelerden bebek ayakkabısı yapılmalı ve ebeveynler de bu ürünleri seçmeli. Bebeğinize evdeyken ayakkabı giydirmeyin. Sadece dışarıya çıktığında aakkabı giymesi, ayak gelişimi için önemli bir husus.

bebek ayakkabisi secimi

Ayakkabı 40 Derece Bükülebiliyor Olmalı!

Ayakkabının tabanı da aileler tarafından incelenmeli. Ayakkabıyı elinizle bükün. Eğer 40 derece kadar bükülebiliyorsa, tabanı bebeğinizin ayakları için ideal demektir. Eğer daha az bükülüyor ise asla o ayakkabıyı almayın ve bebeğinize giydirmeyin. Ayrıca ayak tabanı oyuğuna denk gelen bir tümsek de bebek ayakkabılarında bulunmalı. İç taban bölümü düz olan ayakkabılar da bebeklerin ayak sorunu yaşamasına sebebiyet verebiliyor.

bebek ayak tablosu

Bebeklerin Ayak Numarası Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin ayakkabı numarasını da ayak uzunluğuna göre belirleyebilirsiniz. Bebeğinizin ayak uzunluğu 11 cm ise numarası 17 – 18 demektir. 14 cm ise 21 – 22, 16 cm ise 25 – 26’dır. 18 cm ise 28 – 29 ve 19 cm ise 30 – 31’dir.

yenidogan-bebek-ayak-numarası-numaralari

Yenidoğan Bebek Ayak Numarası 

Yenidoğan bebeklerin ayak numarası veya ayakkabı numarası, yetişkinlerin giydiği ayakkabı numaraları gibi standart bir ölçüme tabi değildir. Yenidoğan bebeklerin ayakları çok küçüktür ve genellikle yaşlarına göre farklılık gösterir. Ayakkabı numarası yerine yenidoğan bebekler için kullanılan terimler genellikle "Yenidoğan," "0-3 ay," "3-6 ay," vb. gibi yaş aralıklarını ifade eder.

Yenidoğan bebekler için ayakkabılar, bebeğin ayaklarını sıcak tutmak ve korumak amacıyla tercih edilir. Ayaklarının sıcak ve rahat olması, bebeğin rahat hareket etmesini sağlar. 

bebek-ayak-numaralari-nasil-hesaplanir

Bebek ayakkabı numaraları ülkeden ülkeye ve ayakkabı üreticisine göre değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle aşağıdaki numaralama standartları kullanılır:

Yenidoğan (0-3 ay)
Bu dönemde bebeklerin ayakları genellikle 8-10 cm uzunluğundadır. Ayakkabı numarası olarak "16" veya "17" gibi küçük numaralar kullanılabilir.

0-3 Ay 
3 aylık bebeklerin ayakları yaklaşık 9-11 cm uzunluğundadır. Bu dönemde ayakkabı numarası genellikle "16-18" arası olabilir.

3-6 Ay
6 aylık bebeklerin ayakları yaklaşık 10-12 cm uzunluğundadır. Ayakkabı numarası olarak "18-20" gibi numaralar tercih edilebilir.

6-9 Ay
9 aylık bebeklerin ayakları yaklaşık 11-13 cm uzunluğundadır. Bu dönemde ayakkabı numarası "20-22" gibi daha büyük numaralar olabilir.

Unutmayın ki bebek ayakları çok hızlı büyür, bu nedenle bebek ayakkabısı seçerken ayaklarının rahat edebilmesi ve büyümesine olanak tanıyacak bol bir seçim yapmak önemlidir.

 

Son güncelleme: 31/10/2023