Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Halk arasında sinir sıkışması olarak bilinen carpal tunnel sendromu, erken teşhisin büyük önem taşıdığı rahatsızlıklardan biridir. El bileğiyle bazı parmaklarda hafif karıncalanma hissiyle kendini belli eden sendrom, tedavi edilmediğinde eldeki kasları eritmeye başlar. Oysa erken teşhis konulduğunda sadece ilaç tedavisi ve medikal bileklik kullanımı ile sendromdan kurtulmak mümkün olabilir.

Elde meydana gelen sinir sıkışmaları arasında en yaygın görülen carpal tunnel sendromudur. Bu sendrom eldeki parmakların hareket etmesini sağlayan ve parmakların hissetmesinde önemli bir rol üstlenmiş olan median sinir yapısının, bilek hizasında sıkışması ile ortaya çıkar. Bu sıkışmaya neden olan durum henüz net olarak bilinmiyor. Ancak genellikle yoğun bir baskının sıkışmaya neden olabileceği görüşü üzerinde duruluyor.

Karpal Tünel Sendromu

Carpal Tunnel Sendromu Nasıl Oluşur?

Median adı verilen bu önemli sinir, el bileğinin iç kısmından geçer ve parmaklara kadar uzanır. Parmakları hareket ettiren 9 adet tendon ile beraber karpal tünel adı verilen bir boşluktan geçer. Ancak bu tünelin daralmış olması durumunda sinir sıkışır ve bazı belirtiler ile bu sıkışma anlaşılabilir.

Median sinirin görevi başparmağın, işaret parmağının, orta parmağın iç bölümünün tamamının ve yüzük parmağın da iç yüzeyinin dış yarısının hissedilmesini sağlamaktır. Bununla beraber parmakların bazı hareketleri yapabilmesini sağlayan da median siniridir. Çünkü bazı hareketlerin yapılmasını sağlayan kasları median siniri hareket ettirir. Sinirin sıkışması ise haliyle söz konusu parmaklarda bazı farklılıklar hissedilmesine neden olur.

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri ve Aşamaları Nelerdir?

Bu sendromun ilk belirtileri genellikle başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağın bir kısmında ortaya çıkar. Hafif bir karıncalanma, bu parmakların çabuk yorulması ve güçsüzleşmesi ilk belirtilerdir. Ancak bu rahatsızlık genellikle ilk aşamada teşhis edilemez çünkü hasta bu belirtileri ciddiye alarak hekime gitmez. Zaman zaman ortaya çıktığı için hastalar genellikle bu hafif belirtileri önemsemez. Ancak bir sonraki aşamada sendrom kendini iyiden iyiye hissettirir.

İkinci aşamada hafif karıncalanma hissi uyuşmaya dönüşür. Aynı zamanda parmaklarda, avuç içinde ve özellikle el bileğinde şiddetli ağrılar başlar. Bu ağrılar hastayı uykusundan uyandıracak kadar şiddetlenebilir. Hastalar genellikle bu aşamada bir hekim kontrolüne gereksinim duyar. Şayet bu belirtiler de hasta tarafından ciddiye alınmazsa sendrom sonraki aşamaya hızla ilerler.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Bir sonraki aşamada ise kaslar erimeye başlar. Özellikle başparmakta nesneleri tutamayacak kadar güçsüzlük ortaya çıkar. Ciddi düzeyde his kaybı da oluşur.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

İlk iki aşamada tedavi ilaç tedavisinin yanı sıra özel bir bileklik kullanımı yardımı ile bilek hareketlerinin sınırlandırılması ve bileğin sabitlenmesi ile gerçekleştirilir. Ancak 2 ay içerisinde herhangi bir iyileşme görülmemesi durumunda hekim ameliyata gereksinim duyabilir. Şayet sendrom son aşamada ise bu durumda ilaç tedavisi ile iyileşme sağlanamayacağından ameliyat kaçınılmaz olacaktır. Genellikle ameliyattan 3 ay sonra rahatsızlıklar tamamen ortadan kalkar. Ancak ender durumlarda ameliyat sonrasında da bazı şikayetler kalıcı hale gelebilir. Özellikle ilerlemiş yaşlarda yapılan ameliyatlarda şikayetlerin büyük bölümünün azalmasına karşın bazı şikayetlerin kalıcı hale geldiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle erken teşhisin karpal tünel sendromunda da büyük önem arz ettiği söylenebilir.

Hamilelikte Karpal Tüneli Sendromu Neden Olur (Video Anlatim)