Ankilozan Spondilit Nedir?

Yaklaşık olarak her 100 kişiden birinde görülen ankilozan spondilit, iltihap da içeren bir romatizma hastalığıdır. Omurga bölgesinde ciddi bir hareket kısıtlamasına neden olan bu rahatsızlık aynı zamanda hem bel hem de boyun hareketlerinde de kısıtlanmaya sebebiyet verebiliyor.

Zamanla öne doğru eğilmeye başlayan omurilik kambur bir görünümü de beraberinde getiriyor.

Ankilozan Spondilit Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkıyor?

Bu rahatsızlığın belirtileri genellikle 40 taşından önce ortaya çıkıyor. Ender durumlarda 20’li yaşlarda, ancak genellikle 30’lu yaşlarda ilk belirtiler gözlemlenmeye başlıyor. Bazen çocukluk döneminde dahi belirtiler ortaya çıkabildiği için net bir yaş aralığı belirtmek de doğru olmaz.

Ankilozan Spondilit Nedir

Ankilozan Spondilit Belirtileri Neler?

İlk belirtiler genellikle sabahları yataktan kalktıktan sonra görülür. Bel bölgesinin atında ve kalça bölümünde bir katılık hissedilir. Son derece yavaş ilerleyen bir rahatsızlık olduğundan çoğu zaman hasta tarafından önemsenmez. Bu nedenle teşhis genelde ilerleyen evrelerde konulabilir. Bazen alevli bir şekilde kendini gösteren belirtiler bazen de belli belirsiz ortaya çıkar. Hasta yaşam şartlarına bağladığı şikayetlerini önemsemez.

Sağ ya da sol kalçada ağrı, topukta ağrı, derin bir şekilde nefes alındığında göğüs kafesinde ağrı, kaburgaların üzerindeki dokuda hassasiyet, gözlerde ağrı ve kızarıklık, geçmeyen uzun süreli karın ağrısı belirtiler arasında bulunuyor. Kronik ishal ve hızlı kilo kaybetme de bu rahatsızlığa dair belirtilerdir.

Ankilozan Spondilit Belirtileri

Hangi Durumda Doktora Başvurmak Gerekir?

  • Üç aydan daha uzun süren bel veya kalça ağrısı
  • Hareket edildiğinde ağrıların geçmesi, istirahatte artması
  • Ağrı kesici ilaç alındığında ağrıların geçmesi
  • Göğüs kafesinde ağrı ya da katılık hissi

Eğer bu belirtiler siz de de mevcutsa ve 40 yaşında altındaysanız derhal hekime başvurmanız gerekir. Çünkü erken teşhis bu rahatsızlıkla birlikte gelişebilen olası sakatlıkları önleyebiliyor.