Lohusa Anneye Asla Söylenmeyecek Sözler

Annelerin doğumdan sonra duydukları cümleler her nedense birbirine çok benzer. Bu cümlelerin büyük bir bölümünden de hiç hoşlanmazlar. Lohusaların cesaretlendirilmeye, pozitif düşüncelere ve umuda ihtiyaçları vardır. Bu yüzden onları üzecek sözler yerine, onlara moral verecek söylemlerde bulunmaya ne dersiniz?

Lohusa Bayana Özellikle de Bebeğiyle İlgili Söylenmeyecek Sözler

Lohusa bayanlar doğum sürecini atlatmış olsalar da halen tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi son derece hassastırlar. Bu yüzden onların bu hassasiyetine saygılı olmak ve rahatsız edici ifadeler kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Sizin için son derece masum olan bir şaka, lohusa bir bayanın tüm sinir sistemini alt üst edebilir. Bunu yeni annelere yaşatmamak için lohusaların en çok rahatsızlık duyduğu sözlerden kaçının. İşte onlardan bazıları…

lohusa anneye soylenmeyecek sozler

Karnın Hiç İnmemiş

Hamilelik döneminde birden vücudunun değişmeye başlaması, anneler için zaten zor bir dönemdi. Lohusalık döneminde de henüz vücutları ile aralarında bir barış imzalanmamış olduğundan vücutları özellikle de karınlarıyla ilgili konuşmaktan kaçının.

Bebeğin Karnı Doymamış

Bebeğinin karnının doyup doymadığını annelerden başka hiç kimse bilemez. Bu yüzden bir bakışta bebeğin aç olduğu kanaatine varmayın. Varsanız dahi asla bunu annesine söylemeyin.

Bunlar Daha İyi Günlerin

Zaten haftalardır uykusuz ve yorgun yaşamaya çalışan annelere felaket tellallığı yapmayın. “Bunlar iyi günlerin, gaz sancıları başlayınca hiç uyumaz. Diş çıkarmaya başlayınca hiç susmaz” gibi sözler söylemekten kaçının.

Sen Artık Dışarı Çıkamazsın

Sadece anne oldu, müebbet hapse mahkum olmadı! Bu yüzden “sen artık sinemaya gidemezsin, dışarıya çıkamazsın, bizimle görüşemezsin” gibi sözler söylemeyin. Moral bozmaktan başka bir işe yaramaz.

İkinciyi Ne Zaman Yapacaksın?

Annelerin duymaktan en çok hoşlanmadıkları sözlerden biri de ikinci bebek mevzusudur. Doğumunu yapalı sadece saatler olmuş bir anneye asla ikinci bebek, üçüncü bebek muhabbeti yapmayın. Nefret dolu bakışlarına maruz kalabilirsiniz.

Sütün Yeterli mi?

Lohusaların hoşlanmadıkları söylemlerden biri de süt miktarıdır. “sütün yetiyor mu, bebeği doyuruyor mu, kaç defa emziriyorsun” gibi süt miktarını ölçen sorular sormayın. Zaten her anne adayı bebeğini 2 yıl emzirebilme umuduyla yanıp tutuşur. Süt konusunda da son derece hassastırlar, bilginize…

Hiç Kilo Almamış Sanki

Bebeklere bakarak kilo alıp almadığını anlayamazsınız. Bu yüzden annelerin moralini bozmayın. Çünkü lohusalar bebeklerinin boyunun uzaması ve kilo alması konusunda da oldukça hassastır.