Besin İntoleransı ve CNS Besin İntoleransı Testi

Tükettiğiniz veya uzak durduğunuz gıdalar sadece sağlığınızı etkilemiyor. Aynı zamanda yaşam kalitenizi de belirliyor. Hatta bazı besinler yaşadığınız migren sorununun tek sorumlusu olabilir. Bağırsak problemleri de sadece arada bir tükettiğiniz bir gıdadan kaynaklanabilir. Bunu anlamanın yolu ise test yaptırmak!

Tükettiğiniz ya da tüketmediğiniz gıdalar sahip olduğunuz bazı hastalıkların nedeni olabilir. Hatta şimdiye dek farkına dahi varmamış olabilirsiniz ancak yılın belirli dönemlerinde burun akıntısı, ciltte kızarıklık ve daha pek çok sorunu rutin olarak her yıl yaşıyor olabilir ve bu durumu mevsim geçişlerine bağlıyor olabilirsiniz. Oysa yaşadığınız bu alerjik reaksiyonların nedeni tükettiğiniz herhangi bir gıda olabilir.

Peki, yediklerinizin ya da yemediklerinizin sizi nasıl etkilediğini öğrenmenin bir yolu var mı? Elbette var. Bunun için test yaptırabilir ve sizi hangi gıdaların etkisi altına aldığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu konuda yaptırabileceğiniz iki test bulunuyor. Bunlar besin intöleransı ve cns besin intoleransı testi.

Besin İntöleransı Testi Nedir

Gıda İntoleransı Testi Yaptıran Hastalığından Kurtulabiliyor!

Bu testlerin her sağlık kuruluşunda yapıldığı söylenemez. Ancak özellikle büyük kentlerde yaşıyorsanız, internet üzerinden yapacağınız kısa bir araştırma ile testleri nerelerde yaptırabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığında yapılan bu testler ile sıkıntılarını yıllardır yaşadığınız ve artık kronikleştiğini düşündüğünüz hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Tabi hastalıklara neden olan tükettiğiniz bir gıda ise ve yapılan test ile bu durum doğrulanırsa, siz de bu gıdayı yaşamınızdan çıkarırsanız böyle bir şansınız olabilir.

Besin İntöleransı Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Vücudunuzda çeşitli problemlere hatta çeşitli hastalıklara yol açan besinlerin tespit edilmesi için yapılan bir testtir. Bu test sonucunda kilo alma, migren, gaz, şişkinlik, bağırsak sorunları, deri hastalıkları gibi rahatsızlıkların nedenlerinin besinler olup olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir. Belirlenen besinleri yaşamınızdan çıkarmanız durumunda yaşadığınız rahatsızlıklar da kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Besin İntöleransı Testi Nasıl Yapılır?

CNS Besin İntoleransı Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

CNS besin intöleransı testi (Cambridge Nutritional Sciences) testi dünya genelinde sonuçlarına en çok güvenilen testlerden biridir. Türkiye’de de yapılan bu test kan numunesi alınarak gerçekleştirilir. Sadece birkaç damla kan numunesi testin gerçekleştirilmesi için yeterli olmaktadır. Dört IgG türünü inceleyen bu testte subclass 4 IgG examination tekniği kullanılır. Amacı besin intöleransı testi ile aynıdır; vücudunuzu etkisi altına alan besinleri tespit etmek! Ancak bu test çok daha geniş kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilir ve 200’den fazla gıdaya vücudunuzun nasıl tepki verdiği incelenir.

Örneğin besin intöleransı testi ile süte alerjinizin olduğu tespit edilebilir. Ancak CNS besin intöleransı testi yapıldığında aslında sadece inek sütüne alerjinizin olduğu ortaya çıkabilir. Böylece tüm süt çeşitlerinden ve tüm sütlü gıdalardan uzak durmanız gerekmez. Yalnızca inek sütünü hayatınızdan çıkarmanız yeterli olacaktır.