Hamileliğin Bilinen 7 Kötü Yanı

Hamileliğe bağlı olarak bazı sorunlar da ortaya çıkabilir. Genellikle hamilelik hormonlarının neden olduğu tüm bu sıkıntıları hamileliğin kötü yanları olarak değerlendirmek mümkün. Genellikle pek çok anne adayı bu tür sorunlar yaşasa da arada şanslı olan ve hamileliğin kötü taraflarını çok az oranda hisseden anne adayları da var. Bakalım, siz şanslı olan hamilelerden misiniz, yoksa şanssız grupta mı yer alıyorsunuz, görelim.

Hamileliğin güzel yanları elbette saymakla bitmez. Ancak bir de kötü yanları var. Gerçekçi olmak gerekirse, hamilelik döneminde aslında kadınlar pek çok farklı sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntıların en büyük nedeni ise gebelik döneminde vücutta salgılanan hormonlar. Doğumdan sonra hormonlar vücudu terk ediyor ve beraberinde yaşattığı sıkıntıları da alıp götürüyor. Ancak doğuma kadar da sizi bir hayli zorlayabiliyor. İşte hamile olmanın kötü yanları…

Gebelikte Kaygılanmak

1- Aşırı Kaygılanma

Özellikle hamileliğin ilk aylarında kendinizi bir anda tam bir kaygı bombardımanı içerisinde bulursunuz. Acaba vücudumda neler değişecek, bebeğim sağlıklı mı, son aylarda yürüyebilecek miyim, normal doğum mu yapmalıyım, bebeğime iyi bakabilecek miyim gibi onlarca soru işareti kafanızda dönüp durur. Beraberinde ciddi bir kaygı yumağı içerisinde kalırsınız.

gebelikte bulanti sorunu

2- Bitmek Bilmeyen Bulantılar

Hafif mide bulantılarını bundan önceki dönemde de yaşamışsınızdır. Ancak hamilelikte çok daha yoğun mide bulantıları yaşanır. Beraberinde kokulara karşı aşırı hassasiyet de olduğundan bulantılarınızın bir an için asla geçmeyeceğini, sonsuza dek devam edeceğini dahi düşünebilirsiniz. Fakat merak etmeyin; 3 ay dolduğunda mide bulantılarından tamamen kurtulacaksınız.

gebelikte salya sorunu

3- Bol Miktarda Salya

Hamileliğin neden olduğu tatsız durumlardan biri de aşırı salya salgılamaktır. Sabahları yüzünüzdeki ıslaklık hissi ile uyanmak durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan aşırı salya durumu ağzınızda kötü bir tada da neden olabilir. Hamile olmanın kötü yanlarından biri de maalesef tükürük artmasıdır.

Gebelikte Baş Ağrısı

4- Baş Ağrısı

Değişen kan basıncına bağlı olarak hamilelik döneminde baş ağrıları da yaşarsınız. Bazen stres ve kaygı düzeyi, ağrının şiddetini de arttırabilir. Bu yüzden hekimler anne adaylarına olabildiğince sakin davranmalarını tavsiye eder. Hamilelikte baş ağrıları her ne kadar normal kabul edilse de siz yine de doktorunuza bu durumdan mutlaka söz edin.

gebelikte cilt leke sorunu

5- Cilt Lekeleri

Gebelik döneminin kötü yanlarından bahsederken hamilelik lekelerini de görmezden gelemeyiz. Maalesef cildinizde çok kolay lekelenmeler meydana gelebilir. Özellikle güneşe çıktığınızda bir gün içerisinde ne kadar çok leke sahibi olduğunuza inanamazsınız. Bu yüzden hamilelik sürecinde cildinizi asla güneşe maruz bırakmayın. Güneş koruyucu kremlerden yardım alabilirsiniz. Güneşe çıktığınızda şemsiye kullanmayı da asla ihmale etmeyin.

hamilelikte hemoroid tedavisi

6- Hemoroid

Hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardan biri de hemoroiddir. Ancak bu problemi yaşamamak için önlem de alabilirsiniz. Örneğin gebelik süresinde kabızlığa karşı kendinizi koruyun. Ayrıca başlangıç aşamasında fark ederseniz hemen doktor kontrolünde hemoroid kremi kullanmaya başlayın. Bazen doğum esnasında da bu problem meydana gelebiliyor. Bu durumda tedavi çok daha kolay olacaktır.

7- Mide Rahatsızlıkları

Midenizde de yanma hissi yaşamanız kaçınılmaz olabilir. Anne adayları genellikle “acaba yediklerimden hangisi midemi rahatsız etti” diye düşünür. Fakat aslında hamilelikte mide yanmasına neden olan, midedeki asitlerin tam olarak boşalamamasıdır. Gebelikte mide yanması sıkıntısından kurtulmak için de sirke, turunçgiller ve domates tüketimini minimuma indirgeyin. Bu sayede midenizde daha az asit oluşacaktır.