Hamilelik Belirtisi ve Vücutta Yaşanan Değişiklikler

Hamileliğin başlaması ile birlikte vücutta pek çok farklılık meydana gelir. Ancak bu değişimlerin anne adayı tarafından fark edilebilmesi için belirli bir sürenin geçmesi lazım. Hatta bazı değişimler anne adayı tarafından fark edilmeyebilir. Bu değişimlerin ilki kalp atım hızıyla ilgilidir. Anne adayının kalp atım hızı dakikada 10 atım artış gösterir. Aynı zamanda göğüs kafesinde de hafif bir büyüme meydana gelir ve bu da diyaframın artmasını beraberinde getirir.

Anne adayının vücudu gebelik ile beraber daha fazla su tutmaya başlar. Bunun nedeni bebeğin içinde bulunduğu suyun korunmasıdır. Anne adayının kanında bulunan maddelerde de bir değişim meydana gelir. Örneğin triglised artış gösterir. Bununla birlikte anne adayının kanındaki kolesterol ve serbest yağ asitleri de artar. Anne karnındaki bebek büyüdükçe annenin mesanesine baskı yapmaya başlar. Bu durum sıklıkla idrara çıkma isteğini beraberinde getirir.

Gebelik döneminde sıklıkla annede diş eti kanamaları da meydana gelebilir. Gebeliğe bağlı reflü oluşumu da hamilelik döneminde sıklıkla yaşanan unsurlar arasında yer alıyor. Bebek bel bölgesine baskı uyguladığı için bel kıvrımında da bir artış meydana gelebilir. Annede karın, göğüs ve bacak bölgesinde çatlaklar da oluşabilir. Avuç içlerinde kızarmalar meydana gelmesi de vücutta görülen değişimler arasında yer alır.

Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Karın ağrısı hamilelik döneminde sıklıkla görülen belirtiler arasında yer alır. Ani kramplar ve hafif de olsa bir ağrı meydana gelmesi çoğu kadında gebelik döneminin başlangıcından itibaren görülebilir. Bu nedenle gebelik belirtileri arasında karın ağrısının da olduğunu söyleyebiliriz. Bu ağrı genellikle adet sancısına benzer. Hatta kadınların büyük bölümü hamile olduklarını bilmedikleri için ağrıyı regl ağrısı zanneder.

Ishal Hamilelik Belirtisi midir?

İshal Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Akılları oldukça karıştıran bu sorunun yanıtı aslında “evet”. Elbette sadece ishal olmak hamile olunduğu şüphesini doğurmaz. Ancak ishal organizmadaki ani değişimlerin işaretidir. Bu değişim gebelikten ve salgılanan hormonlardan da kaynaklanabilir. Dolayısıyla pek çok kez hamileliğin ikinci ayından sonra kadınlarda ishal görülebilir. Her ne kadar tek başına gebeliği düşündürmüyor olsa da gebelik belirtileri arasında ishal da bulunuyor.

Göğüs Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir

Göğüs Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Hamilelik döneminde vücutta meydana gelen değişimler arasında göğüs ağrısı da bulunuyor. Göğüslerde meydana gelen ağrı ve hassasiyet çoğu zaman hormonlardan kaynaklanıyor. Özellikle göğüs uçlarında aşırı hassasiyet ve sızı hissi görülebilir. Ancak bu durum hamileliğin ikinci ayından sonra ortaya çıkar. Bu nedenle göğüs ağrısı erken dönem hamilelik belirtileri arasında yer almaz.

Sümüksü Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

Sümüksü Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

Aslında akıntı gebelik dönemi belirtileri arasında yer alıyor. Ancak kıvamının her kadında sümüksü olmadığını belirtmek gerekir. Hamilelik döneminde vajinal enfeksiyonları engellemek için vücut pek çok açıdan savunmaya geçer. Bu savunmalardan biri de fazla akıntı salgılamasıdır. Bu nedene gebelik döneminde akıntı hamilelik belirtileri arasında yer alır. Bazı kadınlarda süt rengi bazılarında ise şeffafa yakın olabilir.

Baş Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Baş Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Gebelik döneminin başlamasıyla birlikte vücudun pek çok bölgesinde meydana gelen değişimler hormonların da katkısıyla ağrı şekline dönüşebilir. Bu ağrıların biri de baş bölgesinde meydana gelir. Kan basıncının yükselmesi ve hormonların salgılanmaya başlaması ile birlikte kadınlarda baş ağrısı da görülebilir. Erken dönem gebelik belirtileri arasında yer almasa da baş ağrısı hamileliğin bir belirtisidir.

Sol Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Sol Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Kasık bölgesinde meydana gelen ağrı da gebelik belirtileri arasında yer alır. Bu ağrıya çoğu zaman kramplar da eşlik eder. Kadınlar bu ağrıyı genellikle regl dönemi ağrısına benzer olduğunu dile getirir. Ağrı sancı ya da sızı gibi farklı hislere de dönüşebilir.