Gebelikte İshal Sorunu ve Tedavisi

Gebelikte bazı hormonların değişmesi nedeniyle yaşanan en önemli sıkıntılardan biri ishaldir. İshal durumlarında gün içerisinde 3 defadan fazla durumlar yaşandığı zaman sorunlar ortaya çıkar. Dışkının durumlarına bakılarak bazı tespitler yapılır. İshal, ilaçlardan ya da gıda zehirlenmelerinden ortaya çıkabilir. Çiğ etten uzak durulmalı ve sütün iyi pişip pişmediği kontrol edilmelidir. Sebze ve meyveleri mutlaka iyi yıkamalısınız!

Gebeliğin başlaması ile anne adayın vücudundaki değişmeler gözle görülür hale gelir. 9 ay 10 gün süren bu serüven boyunca içerisinde başka bir canlıyı taşıyan anne farklı sorunlarla karşılaşabilir. İlk gözlemlenen bulgunun göbeğin büyümesi olsa da bunun haricinde mide bulantıları, baş dönmeleri ve ishaller izleyebilir.

Gebelikte İshal Sorunu

Anne adayını zorlayan bu durumların aşılmasında öncelikle doktorunuzdan yardım almanız etkili bir sonuç için yeterli olacaktır. Bebeğe verecek zararlar düşünüldüğünde hamilelik süresi boyunca ilaç kullanımına dikkat etmesi gereken anne adayları ishal gibi vücudun su kaybına neden olan ve beraberinde halsizliği getiren durumların tedavisinde genellikle doğal besinler kullanılıyor.

Gebelikte İshali Hafife Almayın!

Bağırsak enfeksiyonu olarak nitelendirilebilen sulu dışkılama olayı, serum ile tedavi edildiğinde geçebilir. Ne gibi bir mikroptan dolayı ishale yakalandığını bilemeyen anne adayları tedavi uygulanmadan önce mutlaka tifo ve dizanteri bakterilerinin var olup olmadığını araştırmalıdır. Hazır gıdalar tüketmemeye ve ol bol su içmeye dikkat etmesi gereken anneler kısa bir tedavi sürecinden sonra günlük hayatlarına dönebilirler.