Hamile Olduğunuzun İspatı 7 Belirti

Hamileliğin anlaşılabilmesi için regl döneminin beklenmesi gerekir. En erken öğrenme yolu ise bir sağlık kuruluşunda kan testi yaptırmaktır. Ancak adet döneminden önce vücut hamileliğe dair bazı sinyaller verir. Bu mesajları doğru okuyanlar hamile olduğunu regl dönemi öncesinde de anlayabilir.

Eğer hamilelik planlıyorsanız, okuyacağınız bu yazı sizi umutlandırabilir. Eğer plansız bir hamilelikten şüpheleniyorsanız okuyacağınız bu yazı sizi yine de umutlandırabilir. Çok sayıda kadının bildiği gibi hamilelik aslında regl gecikmesi ile anlaşılır. Oysa öncesinde de yani adet dönemi gelmeden de vücudunuz bazı sinyaller gönderir. Yeter ki bu sinyalleri okumayı bilin. Sizlere hamileliğin en erken belirtilerini aktarıyoruz.

regl gecikmesi

Regl Gecikmesi

Hamilelik belirtisinden bahsederken regl gecikmesinden söz etmemek olmaz. Aslında gebeliğin en belirgin belirtisi de günü geldiği halde adet olmamanızdır. Ancak bir iki günlük gecikmelere mevsim değişikliği dahi neden olabiliyor. Bu yüzden minimum 5 günlük gecikmeleri dikkate alın.

Hamilelik Hissi

Hamilelik Hissi

İşte pek kimsenin bilmediği ancak pek çok annenin hamile olduğunu anlamasını sağlayan belirti; hamilelik hissi… Henüz regl döneminize çok varken birden kendinizi hamile gibi hissedebilir, karın bölgenizi koruma içgüdüsüyle hareket etmeye başladığınızı fark edebilirsiniz. Bu his genelde doğru çıkar.

Hassasiyet ve Ağrı

Hassasiyet ve Ağrı

Göğüslerde hassasiyet de gebelik belirtisidir. Ayrıca belinizde, karın bölgesinin alt kısmında, hatta kasıklarınızda hafif bir ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. Binlerce kadın kasık ağrısı ya da bel ağrısı şikayetiyle hastaneye gidiyor ve hamile olduğunu öğreniyor. Bu ağrılar aslında vücudun size yolladığı sinyaller olabilir.

yorgunluk

Yorgunluk

Günlük yaşamınızda herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen kendinizi her zamankinden daha yorgun hissetmeye başladıysanız hamile olabilirsiniz. Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız ve daha fazla uyumaya başladıysanız minik bebeğiniz içinizde tutunmaya çalışıyor olabilir. Size “dinlenmen lazım anne” mesajını gönderiyor olabilir.

sik tuvalete gitme istegi

Sık Tuvalete Gitme

Gebelikle birlikte ilk olarak rahim büyümeye başlar ve idrar torbasına baskı yapar. Bu da sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacına neden olur. Çoğu zaman regl dönemi öncesinde kadınlar sık idrara gitmeye başladıklarını dile getirir. Aslında erken gebelik belirtisidir.

kokulara hassasiyet

Koku Hassasiyeti

Erken dönem gebelik belirtilerinden biridir. Her zamankinden daha iyi koku almaya başlarsınız. Bazı kokular sizi rahatsız etmeye başlar. Elbette vücudun bu sinyali pek dikkate alınmaz. Oysa hamilelik hormonunun vücudunuzda yükselmeye başladığının göstergesidir.

farkli ruh halleri

Ruh Halinde Değişiklik

Birden çok duygusal ve çok alıngan birine dönüştüyseniz hamile olabilirsiniz. Hamilelik hormonu bazı kadınların ruh halinde birkaç ay sonra değişimlere neden olur. Bazı kadınların ruh hali ise hormon salgılanmaya başladığı anda değişmeye başlar. Aşırı alınganlık, sebepsiz ağlamalar, hızla değişen ruh halleri de gebelik belirtileri arasında yer alıyor.