Rahim Duvarı İnceliği Nedir?

Rahim duvarı inceliği hakkında tüm merak ettikleriniz. Rahim duvarı inceliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi. Rahim duvarı ince olanlar hamile kalabilir mi? Rahim duvarı inceliği olanlar tüp bebek yapabilir mi? Rahim duvarı inceliği kimler için risk oluşturur? sorularının tüm cevapları.

Rahim duvarı inceliği her kadında farklıdır. Rahim, regl döngüsü boyunca incelik ve kalınlık açısından sürekli değişir. Bu son derece sağlıklı bir döngüdür. Rahim duvarının kalın ya da ince olması gebelik söz konusu olduğunda önem taşır. Rahim duvarı inceliği gebelikte problem oluşturabilir. Öncelikle rahim duvarı ince olan kişilerin hamile kalabileceği bilinmelidir. Ancak hamileliğin sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi, bebeğin rahme tutunabilmesi için rahmin ince olması risklidir.

Rahim Duvarı İnceliğinin Nedenleri Nelerdir

Rahim Duvarı İnceliğinin Nedenleri Nelerdir?

Rahim duvarı incelmesi nedenleri çeşitlilik gösterebilir. Enfeksiyon, kürtaj, ilaç gibi birçok unsur rahim duvarı inceliğinin nedenleri arasındadır. Bu duruma yol açan nedenler şöyle sıralanabilir;

  • Hormonsal dengesizlikler
  • Doğum kontrol hapları
  • Kürtaj
  • Östrojen yetersizliği
  • Menopoz
  • Kan dolaşımı yetersizliği
  • Rahim enfeksiyonları

Rahim Duvarı İnceliğinin Nedenleri Nelerdir

Rahim Duvarı İncelmesi Belirtileri Nelerdir?

Rahim duvarı inceliği kişiye göre farklı belirtiler gösterir. İki regl dönemi arasında lekelenme, regl döneminde rahimde hissedilen ağrı, cinsel ilişkide ağrı, regl düzensizliği, regl süresince çok az kanama ya da hiç kanama olmaması belirtiler arasında yer alır.

Rahim Duvarı İncelmesi Belirtileri Nelerdir

Rahim Duvarı İnceliğinin Tedavisi Nasıl Olur?

Rahim inceliği uzman doktora görünmekle çözülebilecek bir sağlık sorunudur. Özellikle kişiler çocuk sahibi olmayı planlıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Rahim duvarı inceliği hamileliğe engel değildir ancak sağlıklı hamilelik sürdürmede problemdir. Uzmanlar, öncelikle rahim inceliğinin sebeplerini tespit eder ve akabinde duruma göre tedavi planı oluşturur. Örneğin problemin kaynağı östrojen hormonu eksikliği ise östrojen hormonu desteği sağlanır. Hareketsiz yaşam da rahim inceliğinin sebepleri arasında yer alır. Egzersiz yapmak bile bazı durumlarda tedavi olarak önerilir. Rahim inceliği tedavisi için spesifik bir şey tedavi bulunmaz, tedavi, sorunun kaynağına göre uzman hekim tarafından hastaya göre şekillendirilir.

Rahim duvarı ince olanlar hamile kalabilir mi

Rahim duvarı ince olanlar hamile kalabilir mi?

Evet. Ancak sağlıklı bir gebelik ve doğum riskini düşürür. Anne karnındaki bebek, gelişimini rahimde sürdürür. Rahim duvarının ince olması, bebeğin tutunmasını güçleştirirken aynı zamanda beslenmesini dolayısıyla gelişimini olumsuz etkiler.

Rahim duvarı inceliği olanlar tüp bebek yapabilir mi?

Tüp bebek tedavilerinde sağlıklı hamilelik ve doğum için rahim duvarının belli bir kalınlıkta olması beklenir. Rahim duvarı incelmesi olanlarda öncelikle bu kalınlığa dikkat edilir. Eğer ideal kalınlığın altındaysa embriyo rahme yerleşmez.

Rahim duvarı inceliği olanlar tüp bebek yapabilir mi

Rahim duvarı inceliği kimler için risk oluşturur?

Düzensiz regl döngüsüne sahip olanlar, 35 ve üstü kadınlar, iki regl arası dönemi uzun olanlar, diyabetik hastalar, obezite olanlar, polikistik over problemi yaşayanlar, genetik yatkınlığı bulunan kadınlar rahim inceliği riski taşır.